Stoiximan Basket League

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 87-81: Πέρασε από το θρίλερ η ένωση και περνάει στα ημιτελικά

Χρόνος Ανάγνωσης: 1 λεπτό

Σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε μονόλογος για τους γηπεδούχους, στο τέλος ο δικέφαλος του βορρά πήγε να σοκάρει την ένωση αλλά με ψυχραιμία ο Αγγέλου κατάφερε να ενθαρρύνει τους παίκτες του και να τους οδηγήσει στην νίκη. Οι Θεσσαλονικείς, δικαίως, φωνάζουν για μια φάση στο τελευταίο λεπτό όταν το σκορ ήταν 83-79 και ο Λαβ στην προσπάθεια του για να μειώσει, εμποδίζεται αντικανονικά από τον Μέικον αλλά οι διαιτητές δεν έλεγαν να δουν την επικείμενη στιγμή στο instant replay με αποτέλεσμα να μην μετρήσει.

Πολύ νωρίς η ΑΕΚ έχτισε μια πολύ καλή διαφορά με τις δημιουργίες του Μέικον αλλά και τις εκτελέσεις των Λοτζέσκι και Μορέιρα. Σταδιακή ήταν η απάντηση του ΠΑΟΚ ο οποίος έμενε κοντά στο σκορ και δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Ο Κάρτερ με την παρουσία του έδινε ελπίδες στον δικέφαλο του βορρά αλλά και η ένωση δεν έμενε άπραγη αφού ο Γκίκας της έδωσε αρκετή ενέργεια και σιγουριά στις επιθέσεις. Μαζί με τον Ζήση το προβάδισμα της ΑΕΚ έφτασε τους έξι και η πρώτη περίοδος έληξε με 26-20 υπέρ των γηπεδούχων.

Επίδειξη δύναμης έκανε η ομάδα του Αγγέλου ειδικά στην δεύτερη περίοδο όπου χτύπησε μέσα στην ρακέτα για να φέρει την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Με τον Κατσίβελη να βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα, η ΑΕΚ αύξησε την απόσταση της από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με τον Γκρίφιν κυρίως επιχείρισαν να μειώσουν. Η ένωση είχε τον πλήρη έλεγχο όμως αφού Μέικον και Μόουζες μάστιζαν την άμυνα των φιλοξενούμενων. Η μεταξύ τους διαφορά ανέβηκε πολύ πιο πάνω από το διψήφιο και άγγιξε τους είκοσι. Με τρίποντο του Ματσιούλις το σκορ έγινε 49-29 για να πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στην επανάληψη, οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο αποτελεσματικοί. Μείωσαν την διαφορά, έκαναν πιο ουσιαστικό το παιχνίδι τους και έβαλαν γερές βάσεις για ανατροπή. Λοβ και Κακλαμανάκης πήραν την ομάδα από το χέρι και την οδήγησαν ώστε η διαφορά να κατέβει από τους δεκαπέντε στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου. Στην συνέχεια ο Κονάτε βρέθηκε να μειώνει ακόμα περισσότερο για την ομάδα του, αλλά ο Γιάνκοβιτς με τον Χρυσικόπουλο βρήκαν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και η διαφορά κυμάνθηκε στους δέκα με την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν ακόμα καλύτερος, δικαίωσε τον Λυκογιάννη και άγγιξε την ανατροπή. Ο Ζερμέν Λοβ ήταν καταπληκτικός στην έναρξη αλλά η ένωση διατηρούσε με ασφάλεια το προβάδισμα της. Ενώ φάνηκε πως ο ΠΑΟΚ θα τα παρατούσε, ο Καμπερίδης με τον Κακλαμανάκη έδωσαν ελπίδες και κατέβασαν σε μονοψήφιο νούμερο την διαφορά. Με 4 λεπτά να μένουν για την λήξη ο Καμπερίδης μείωσε για τους Θεσσαλονικείς στους έξι, αλλά ο Γκίκας με εύστοχο σουτ τριών πόντων πήγε στους εννιά την διαφορά. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τα χέρια του Μπιτς ο οποίος πάλι με τρίποντο μείωσε. Ο Γκρίφιν ευστόχησε για το 83-79 αλλά οι διαιτητές δεν επέτρεψαν στον Λοβ να μειώσει εκ νέου σε 83-81 καθώς η τάπα του Μέικον ήταν φανερά αντικανονική. Στο φινάλε το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη και την πρόκριση.

Στους τέσσερις, περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός και στην επικείμενη αναμέτρηση ο νικητής θα παίξει στο τελικό. Στην άλλη μεριά το Λαύριο περιμένει αύριο έναν εκ των Προμηθέα και Περιστέρι για να συμπληρωθεί και το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών.