Basketorama

Basketorama#8: 29/04/2022

1. ACB (Ισπανία)

Βαθμολογία:

Αγώνες Νίκες Ήττες

1. Barcelona 30 23 7

2. Real Madrid 30 21 9

3. Joventut Badalona 30 20 10

4. Valencia 30 20 10

5. Lenovo Tenerife 31 19 12

6. BAXI Manresa 31 19 12

7. Baskonia 30 17 13

8. Gran Canaria 30 16 14

9. UCAM Murcia 30 15 15

10. Bilbao Basket 31 15 16

11. Rio Breogan 30 14 1’6

12. Unicaja Malaga 30 13 17

13. Casademont Zaragoza 30 11 19

14. Monbus Obradoiro 30 11 19

15. Urbas Fuenlabrada 30 10 20

16. Real Betis 31 10 21

17. San Pablo Burgos 30 9 21

18. MoraBanc Andorra 30 9 21

* Οι πρώτες 8 ομάδες προκρίνονται στα Play Offs του θεσμού και οι 2 τελευταίες εκ των 18 υποβιβάζονται στην Β κατηγορία.

Αποτελέσματα προηγούμενης αγωνιστικής:

Bilbao Basket-UCAM Murcia 78-77

Valencia-Urbas Fuenlabrada 97-79

Joventut Badalona-Unicaja Malaga 76-70

Rio Breogan-Casademont Zaragoza 82-85

Real Betis-Real Madrid 69-71

MoraBanc Andorra-San Pablo Burgos 73-71

Baskonia-BAXI Manresa 107-85

Barcelona-Lenovo Tenerife 69-65

Monbus Obradoiro-Gran Canaria 106-97

Πρόγραμμα επόμενης αγωνιστικής:

30/04/2022 19:00 Valencia-MoraBanc Andorra

30/04/2022 19:00 Lenovo Tenerife-ΒΑΧΙ Μanresa

30/04/2022 21:45 Unicaja Malaga-Baskonia

30/04/2022 21:45 Urbas Fuenlabrada-Real Betis

01/05/2022 13:30 Barcelona-San Pablo Burgos

01/05/2022 14:00 Gran Canaria-Rio Breogan

01/05/2022 18:00 UCAM Murcia-Monbus Obradoiro

01/05/2022 19:30 Real Madrid-Joventut Badalona

01/05/2022 21:00 Casademont Zaragoza-Bilbao Basket

O MVP της προηγούμενης αγωνιστικής: (Wade Baldwin/Baskonia)

Wade Baldwin out for Baskonia visit at Olympiacos - Eurohoops

Baskonia-BAXI Manresa 107-85

Min: 30′

Pts: 25

Reb: 5

Ast: 9

Stl: 3

2P: 7/7

3P: 2/4

FT: 5/6

2. Lega A (Ιταλία)

Βαθμολογία:

Αγώνες Νίκες Ήττες

1. Virtus Bologna 27 24 3

2. AX Armani Exchange Milan 27 22 5

3. Brescia 28 20 8

4. Venezia 28 16 12

5. Derthona 28 15 13

6. Dinamo Sassari 27 14 13

7. Reggiana 28 13 15

8. Trieste 28 13 15

9. Pesaro 28 13 15

10. Brindisi 28 12 16

11. Varese 28 12 16

12. Treviso 27 11 16

13. Τrento 28 11 17

14. Napoli 28 10 18

15. Fortitudo Bologna 28 9 19

16. Cremona 28 7 21

* Οι πρώτες 8 ομάδες προκρίνονται στα Play Offs του θεσμού και οι 2 τελευταίες εκ των 16 υποβιβάζονται στην Β κατηγορία.

Αποτελέσματα προηγούμενης αγωνιστικής:

Virtus Bologna-Derthona 101-83

Reggiana-AX Armani Exchange Milan 62-67

Trento-Pesaro 82-83

Cremona-Brescia 76-88

Varese-Fortitudo Bologna 103-92

Brinidisi-Trieste 96-87

Venezia-Treviso 78-68

Napoli-Dinamo Sassari 72-78

Πρόγραμμα επόμενης αγωνιστικής:

01/05/2022 19:15 Dinamo Sassari-Cremona

01/05/2022 19:15 AX Armani Exchange Milan-Brinidisi

01/05/2022 19:15 Derthona-Trieste

01/05/2022 19:15 Brescia-Varese

01/05/2022 19:15 Trento-Reggiana

01/05/2022 19:15 Pesaro-Venezia

01/05/2022 19:15 Fortitudo Bologna-Napoli

01/05/2022 19:15 Treviso-Virtus Bologna

O MVP της προηγούμενης αγωνιστικής: (Jeff Brooks/Venezia)

Jeff Brooks, Basketball Player | Proballers

Venezia-Treviso 78-68

Min: 34′

Pts: 25

Reb: 10

Ast: 3

2P: 3/4

3P: 5/7

FT: 4/4

3. BBL (Γερμανία)

Βαθμολογία:

Αγώνες Νίκες Ήττες

1. Telekom Bonn 32 25 7

2. Alba Berlin 30 24 6

3. Βayern Munich 30 22 8

4. Ludwigsburg 32 22 10

5. Ratiopharm Ulm 30 20 10

6. Ninners Chemnitz 31 20 11

7. Hamburg Towers 32 18 14

8. Crailsheim Merlins 31 16 15

9. BG Gottingen 32 16 16

10. Brose Bamberg 31 15 16

11. Oliver Wurzburg 32 14 18

12. Braunschweig 31 12 19

13. Oldenburg 33 12 21

14. Heidelberg 31 11 20

15. Medi Bayreuth 33 11 22

16. Syntainics MBC 32 10 22

17. Giessen 46ers 30 7 23

18. Frankfurt Skyliners 32 7 25

* Οι πρώτες 8 ομάδες προκρίνονται στα Play Offs του θεσμού και οι 2 τελευταίες εκ των 18 υποβιβάζονται στην Β κατηγορία.

Αποτελέσματα προηγούμενης αγωνιστικής:

Alba Berlin-Brose Bamberg 89-57

Medi Bayreuth-Ratiopharm Ulm 73-80

Heidelberg-Oldenburg 90-95

Oliver Wurzburg-Syntainics MBC 92-86

Ninners Chemnitz-Braunschweig 68-77

Ludwigsburg-Crailsheim Merlins 77-75

Frankfurt Skyliners-Giessen 46ers 75-76

Telekom Bonn-BG Gottingen 78-76

Hamburg Towers-Bayern Munich 87-83

Πρόγραμμα επόμενης αγωνιστικής:

29/04/2022 20:00 Oldenburg-Oliver Wurzburg

29/04/2022 20:00 Syntainics MBC-Braunschweig

29/04/2022 21:30 Giessen 46ers-Ninners Chemnitz

29/04/2022 21:30 Crailsheim Merlins-Frankfurt Skyliners

29/04/2022 21:30 Ratiopharm Ulm-Telekom Bonn

29/04/2022 21:30 Heidelberg-Brose Bamberg

08/05/2022 19:00 Bayern Munich-BG Gottingen

O MVP της προηγούμενης αγωνιστικής: (Nuni Omot/Giessen 46ers)

Aufholjagd der Gießen 46ers gegen die Academics Heidelberg ohne Happy End

Frankfurt Skyliners-Giessen 46ers 75-76

Min: 36′

Pts: 25

Reb: 8

Ast: 1

To: 5

2P: 5/8

3P: 5/11

FT: 0/1

4. LNB (Γαλλία)

Βαθμολογία:

Αγώνες Νίκες Ήττες

1. Metropolitans 30 22 8

2. ΑSVEL 30 22 8

3. AS Monaco 30 22 8

4. Limoges 30 19 11

5. SIG Strasbourg 29 18 11

6. JDA Dijon 30 17 13

7. Pau Orthez 29 16 13

8. Le Mans 29 16 13

9. Nanterre 92 30 16 14

10. Cholet 30 15 15

11. JL Bourg 30 14 16

12. Gravelines 30 13 17

13. Paris Basketball 30 12 18

14. Chorale Roanne 30 11 19

15. Le Portel 30 10 20

16. Orleans 30 10 20

17. Fos Sur Mer 31 9 22

18. Chalons Reims 30 7 23

* Οι πρώτες 8 ομάδες προκρίνονται στα Play Offs του θεσμού και οι 2 τελευταίες εκ των 18 υποβιβάζονται στην Β κατηγορία.

Αποτελέσματα προηγούμενης αγωνιστικής:

Chalons Reims-ΑSVEL 64-92

Pau Orthez-Nanterre 92 75-78

Paris Basketball-JDA Dijon 87-83

JL Bourg-Chorale Roanne 95-82

Gravelines-Metropolitans 79-88

Cholet-Le Portel 84-90

Fos Sur Mer-Limoges 89-97

Orleans-SIG Strasbourg 71-104

Πρόγραμμα επόμενης αγωνιστικής:

29/04/2022 21:00 Le Portel-Chalons Reims

29/04/2022 21:30 Metropolitans-Nanterre 92

29/04/2022 21:30 JDA Dijon-Limoges

30/04/2022 16:20 SIG Strasbourg-JL Bourg

30/04/2022 21:00 Pau Orthez-Cholet

30/04/2022 21:00 Chorale Roanne-Gravelines

01/05/2022 16:20 Paris Basketball-Orleans

01/05/2022 20:00 ΑSVEL-Le Mans

O MVP της προηγούμενης αγωνιστικής(Kyle Allman Jr/Paris Basketball)

Kyle Allman, Basketball Player | Proballers

Paris Basketball-JDA Dijon 87-83

Min:

Pts: 25

Reb: 6

Ast: 5

To: 5

2P: 3/5

3P: 3/6

FT: 10/17

5. VTB League (Ρωσία)

Βαθμολογία:

Αγώνες Νίκες Ήττες

1. CSKA Moscow 20 17 3

2. Zenit St Petersburg 20 16 4

3. UNICS Kazan 20 16 4

4. Lokomotiv Kuban 19 12 7

5. Parma Perm 19 11 8

6. Avtodor Saratov 19 10 9

7. Enisey Krasnoyarsk 18 6 12

8. Nizhny Novgorod 18 6 12

9. Tsmoki Minsk 19 3 16

10. Astana 20 3 17

11. Zielona Gora 13 2 11

12. Kalev Cramo 0 0 0

* Οι πρώτες 8 ομάδες προκρίνονται στα Play Offs του θεσμού.

* Η Εσθονική Kalev Cramo αποσύρθηκε πριν λίγες μέρες από την λίγκα λόγω των πρόσφατων πολεμικών γεγονότων και έτσι μηδενίστηκε.

Αποτελέσματα προηγούμενης αγωνιστικής: (Play Offs)

Parma Perm-Lokomotiv Kuban 78-101

Nizhny Novgorod-CSKA Moscow 75-88

Enisey Krasnoyarsk-Zenit St Petersburg 55-82

Πρόγραμμα επόμενης αγωνιστικής: (Play Offs)

29/04/2022 19:00 Αvtodor Saratov-UNICS Kazan

O MVP της προηγούμενης αγωνιστικής: (Alexey Shved/CSKA Moscow)

CSKA Moscow - Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL

Nizhny Novgorod-CSKA Moscow 75-88

Min: 35′

Pts: 20

Reb: 4

Ast: 4

Stl: 3

To: 1

2P: 4/7

3P: 3/9

FT: 3/6

6. BSL (Τουρκία)

Βαθμολογία:

Αγώνες Νίκες Ήττες

1. Fenerbahce 29 23 6

2. Anadolu Efes 28 22 6

3. Darussafaka 29 19 10

4. Galatasaray 29 19 10

5. Pinar Karsiyaka 29 17 12

6. Gaziantep 28 18 10

7. Bahcesehir Koleji 28 16 12

8. Besiktas 29 15 14

9. Bursaspor 28 16 12

10. Tofas Bursa 29 15 14

11. Turk Telekom 28 12 16

12. Buyukcekmece 29 10 19

13. Merkezefendi 29 8 21

15. Petkimspor 29 8 21

15. Yalova 28 7 21

16. Afyon Belediye 29 4 25

* Οι πρώτες 8 ομάδες προκρίνονται στα Play Offs του θεσμού και οι 2 τελευταίες εκ των 16 υποβιβάζονται στην Β κατηγορία.

Αποτελέσματα προηγούμενης αγωνιστικής:

Βesiktas-Darussafaka 81-75

Fenerbahce-Turk Telekom 92-63

Pinar Karsiyaka-Buyukcekmece 70-78

Bursaspor-Afyon Belediye 94-59

Galatasaray-Tofas Bursa 90-89

Merkezefendi-Petkimspor 78-93

Πρόγραμμα επόμενης αγωνιστικής:

04/05/2022 17:00 Buyukcekmece-Fenerbahce

04/05/2022 17:00 Darussafaka-Pinar Karsiyaka

04/05/2022 17:00 Bahcesehir Koleji-Merkezefendi

04/05/2022 17:00 Bursaspor-Gaziantep

04/05/2022 17:00 Petkimspor-Βesiktas

04/05/2022 17:00 Anadolu Efes-Yalova

04/05/2022 17:00 Turk Telekom-Galatasaray

04/05/2022 17:00 Afyon Belediye-Tofas Bursa

O MVP της προηγούμενης αγωνιστικής: (Kenan Sipahi/Besiktas)

International Basketball Federation (FIBA) - FIBA.basketball

Βesiktas-Darussafaka 81-75

Min: 36′

Pts: 21

Reb: 7

Ast: 11

To: 4

2P: 7/11

3P: 1/4

FT: 4/5

7. Stoiximan Basket League (Ελλάδα)

Βαθμολογία:

Αγώνες Νίκες Ήττες

1. Olympiacos 21 20 1

2. Panathinaikos 21 19 2

3. Kolossos Rodou 21 13 8

4. AEK 22 12 10

5. Aris 22 10 12

6. Promitheas 21 11 10

7. Peristeri 21 9 12

8. PAOK 21 9 12

9. Lavrio 22 8 14

10. Larisa 20 9 11

11. Apollon Patras 20 7 13

12. Ionikos 21 5 16

13. Iraklis 21 5 16

* Οι πρώτες 8 ομάδες προκρίνονται στα Play Offs του θεσμού και η τελευταία εκ των 13 υποβιβάζεται στην Α2.

Αποτελέσματα προηγούμενης αγωνιστικής:

AEK-Iraklis 80-74

Ionikos-Peristeri 82-87

Lavrio-Promitheas 90-82

Panathinaikos-Larisa 98-67

Aris-PAOK 77-76

Πρόγραμμα επόμενης αγωνιστικής:

30/04/2022 17:00 Iraklis-Lavrio

30/04/2022 17:00 PAOK-Ionikos

30/04/2022 17:00 Larisa-Apollon Patras

01/05/2022 17:00 Peristeri-Kolossos Rodou

01/05/2022 20:00 Promitheas-Panathinaikos

O MVP της προηγούμενης αγωνιστικής: (Quino Colom/AEK)

Basketblog.gr | A1 | ΑΕΚ | ΑΕΚ: Κανονικά στην αποστολή ο Colom!

AEK-Iraklis 80-74

Min: 35′

Pts: 34

Reb: 4

Ast: 6

To: 3

2P: 5/5

3P: 6/11

FT: 6/6

8. ΑΒΑ (Αδριατική Λίγκα)

Βαθμολογία:

Αγώνες Νίκες Ήττες

1. Crvena Zvezda 26 24 2

2. Partizan 26 22 4

3. Buducnost 26 19 7

4. Cedevita Olimpija 26 18 8

5. Igokea 26 15 11

6. FMP 26 14 12

7. SC Derby 26 12 14

8. Cibona 26 11 15

9. Mornar Bar 26 10 16

10. Mega Basket 26 10 16

11. Borac Cacak 26 9 17

12. Zadar 26 8 18

13. Split 26 6 20

14. Krka 26 4 22

* Οι πρώτες 2 ομάδες προκρίνονται στα ημιτελικά του θεσμού, οι επόμενες 4 στα προημιτελικά, ενώ η τελευταία εκ των 14 υποβιβάζεται.

Αποτελέσματα προηγούμενης αγωνιστικής:

Krka-Mega Basket 62-79

Cibona-Zadar 80-73

FMP-Cedevita Olimpija 75-77

Crvena Zvezda-Igokea 85-66

Borac Cacak-Mornar Bar 91-78

Split-Buducnost 61-72

Πρόγραμμα επόμενης αγωνιστικής: (Play Offs)

30/04/2022 20:00 Cedevita Olimpija-Igokea

30/04/2022 22:00 Buducnost-FMP

O MVP της προηγούμενης αγωνιστικής: (Marko Pecarski/Borac Cacak)

Marko Pecarski > Player : AdmiralBet ABA League

Borac Cacak-Mornar Bar 91-78

Min: 28′

Pts: 24

Reb: 6

Ast: 1

To: 2

2P: 7/7

3P: 3/4

FT: 1/3

9. Winners League (Ισραήλ)

Βαθμολογία:

Αγώνες Νίκες Ήττες

1. Hapoel Jerusalem 25 18 7

2. Maccabi Tel Aviv 24 16 8

3. Bnei Herzliya 25 16 9

4. Hapoel Holon 26 16 10

5. Hapoel Galil Elyon 26 13 13

6. Hapoel Haifa 26 12 14

7. Hapoel Tel Aviv 25 13 12

8. Hapoel Galil Gilboa 25 12 13

9. Hapoel Eliat 25 11 14

10. Ironi Nes Ziona 25 11 14

11. Hapoel Be’er Sheva 25 8 17

12. Maccabi Rishon 25 5 20

* Οι πρώτες 6 ομάδες προκρίνονται στα Play Offs του θεσμού και οι υπόλοιπες 6 παίζουν αγώνες Play Out, με την τελευταία της κατάταξης εν τέλει να υποβιβάζεται.

Αποτελέσματα προηγούμενης αγωνιστικής: (Play Offs)

Ironi Nes Ziona-Hapoel Be’er Sheva 83-94

Hapoel Gilboa Galil-Hapoel Tel Aviv 84-75

Hapoel Jerusalem-Hapoel Holon 76-69

Hapoel Eliat-Maccabi Rishon 91-80

Bnei Herzliya-Hapoel Galil Elyon 81-77

Πρόγραμμα επόμενης αγωνιστικής: (Play Offs)

30/04/2022 20:00 Maccabi Rishon-Hapoel Tel Aviv

01/05/2022 18:00 Hapoel Holon-Bnei Herzliya

01/05/2022 21:00 Maccabi Tel Aviv-Hapoel Jerusalem

02/05/2022 19:00 Hapoel Gilboa Galil-Hapoel Be’er Sheva

02/05/2022 19:00 Hapoel Eliat-Ironi Nes Ziona

O MVP της προηγούμενης αγωνιστικής: (Cody Demps/Hapoel Be’er Sheva)

Cody Demps Unplugged - Beer Sheva's new desert star talks hoops on The  Sports Rabbi Show #222 - Sports Rabbi

Ironi Nes Ziona-Hapoel Be’er Sheva 83-94

Min: 34′

Pts: 26

Reb: 8

To: 2

2P: 7/10

3P: 4/7

FT: 0/2

10. LKL (Λιθουανία)

Βαθμολογία:

Αγώνες Νίκες Ήττες

1. Rytas 30 26 4

2. Zalgiris Kaunas 30 26 4

3. Lietkabelis 30 23 7

4. CBET Jonava 30 16 14

5. Siauliai 30 15 15

6. Juventus 30 15 15

7. Neptunas 30 14 16

8. Dzukija 30 11 19

9. Pieno Zvaigzdes 30 9 21

10. Nevezis 30 7 23

11. Prienai BC 30 3 27

* Οι πρώτες 8 ομάδες προκρίνονται στα Play Offs του θεσμού.

Αποτελέσματα προηγούμενης αγωνιστικής:

CBET Jonava-Prienai BC 100-84

Nevezis-Lietkabelis 60-85

Pieno Zvaigzdes-Siauliai 67-89

Juventus-Zalgiris 76-84

Neptunas-Rytas 93-88

Πρόγραμμα επόμενης αγωνιστικής: (Play Offs)

01/05/2022 17:20 Rytas-Dzukija

01/05/2022 18:30 CBET Jonava-Siauliai

02/05/2022 18:00 Lietkabelis-Juventus

02/05/2022 18:50 Zalgiris-Neptunas

O MVP της προηγούμενης αγωνιστικής: (Juan Palacios/CBET Jonava)

Juan Palacios / Žaidėjai - Basketnews.lt

CBET Jonava-Prienai BC 100-84

Min: 33′

Pts: 36

Reb: 9

Ast: 8

Stl: 1

To: 1

2P: 13/21

3P: 1/3

FT: 7/8

ΣΧΟΛΙΑ

Δημοφιλείς Ειδήσεις

To Top
Country »