Φιλικοί Αγώνες

Επίδειξη δύναμης της Ζαλγκίρις κόντρα στη Γουλβς

Μετά την επιστροφή τους από την Ισπανία, όπου πραγματοποίησαν το βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους, οι παίκτες της Ζαλγκίρις Κάουνας αντιμετώπισαν στο βοηθητικό γήπεδο της “Ζαλγκίριο Αρένα” τη νεοσύστατη λιθουανική ομάδα της Άλιτους Γουλβς, επικρατώντας άνετα με 80 – 59.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πιο χαλαρός, αφού η Ζαλγκίρις ήταν πιο μουδιασμένη, βρίσκοντας απέναντί της μία σκληρή και αξιόμαχη αντίπαλο, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να κλείνει στο 18 – 12 και του δεύτερου στο 34 – 30.

Μετά τα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου, το σύνολο του Κάζις Μακσβίτις πάτησε το γκάζι, και ειδικότερα στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας πολλά από το περιφερειακό του παιχνίδι και τις εκτελέσεις 3 πόντων, με την τρίτη περίοδο να λήγει 54 – 43, και το τελικό αποτέλεσμα να γράφει 80 – 59. Πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας και μεταβίβασή της προς τη ρακέτα από τη Ζαλγκίρις.

Η εμφάνιση του Ντίμσα ήταν αυτή που ξεχώρισε περισσότερο, με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το συνοπτικό box score της Ζαλγκίρις βρίσκεται παρακάτω.

Ντίμσα 13 (8 ριμπάουντ), Σμιτς 12 (6 ριμπάουντ), Κάβανο 11 (8 ριμπάουντ), Χέιζ 10, Μπίρουτις 10 (3 κοψίματα), Έβανς 8 (8 ασίστ), Ουλανόβας 6, Μπραζντέικις 5, Λεκάβιτσιους 3, Μπουτκεβίτσιους 2 (3 ασίστ), Λουκοσιούνας, Καλνιέτις

Για τους, όχι και τόσο αδιάφορους, φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν ο Μινιότας με 16 και ο Κάβερας με 10 πόντους αντίστοιχα.