Euroleague

«Έπνιξε» τη Ρεάλ στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, με βάση την πολύ καλή του άμυνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης στο Σ.Ε.Φ με 74-68 και έκανε το 2/2 στην φετινή Euroleague.

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ο Σάσα Βεζένκοβ ο οποίος πέτυχε νταμπλ νταμπλ έχοντας 14 πόντους και 10 ριμπάουντ σε σχεδόν 30 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Τάιλερ Ντόρσει με 12 πόντους (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ κομβικός ήταν και ο Κώστας Παπανικολάου με 9 και οι Λαρεντζάκης και Σλούκας με 8 πόντους αντίστοιχα. Μάλιστα ο Έλληνας πλέι μέικερ μάζεψε 3 ριμπάουντ και «μοίρασε» 4 ασίστ.

Από τη μεριά των Ισπανών ξεχώρισε ο Γουίλιαμς Γκος και ο Ταβάρες με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Ο σέντερ από το Πράσινο Ακρωτήρι πάλευε μόνος του ουσιαστικά καθώς εκτός από τα 6/9 σουτ 2 πόντων πραγματοποίησε και 3 τάπες. Οι υπόλοιποι παίκτες του Λάσο κινήθηκαν σε μονοψήφιες τιμές.

Τώρα το ενδιαφέρον του Ολυμπιακού στρέφεται στην αναμέτρηση πρωταθλήματος με το Λαύριο εκτός έδρας την ερχόμενη Κυριακή ενώ ακολουθούν και οι αναμετρήσεις της «διαβολοβδομάδας» με Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη και με Ζαλγκίρις στο Σ.Ε.Φ αντίστοιχα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν στο παρκέ του Σ.Ε.Φ τρώγοντας… σίδερα στην άμυνα. Η ενέργεια που έβγαλε στη συγκεκριμένη πλευρά του παρκέ, σε συνδυασμό με τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, ήταν τα στοιχεία που έστειλαν τους «ερυθρόλευκους» στους πάγκους με 3 πόντους διαφορά (13-10). Το μόνο στοιχείο που… «χάλασε» το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων ήταν η αστοχία τους έξω από τη γραμμή του τρίποντου (0/8). Βέβαια και η «βασίλισσα», από την πλευρά της, δεν κατάφερε να βρει το στόχο σουτάροντας 0/6.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός με Σλούκα και Λαρεντζάκη στην αρχική πεντάδα του πήρε πάρα πολλά πράγματα στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού πετυχαίνοντας, μάλιστα, 22 πόντους. Το μεγάλο πρόβλημα για τους Πειραιώτες ήρθε στην άμυνα και ειδικότερα στη γραμμή των ψηλών. Το σχήμα του Λάσο με Πουαριέ και Ταβάρες σαν «δίδυμοι πύργοι» δημιούργησε πάρα πολλά ζητήματα στην «ερυθρόλευκη» φροντ λάιν που δε μπορούσε να κάνει καλά κανέναν από τους δύο και, ειδικότερα, τον παίκτη από το Πράσινο Ακρωτήρι. Προς το τέλος του ημιχρόνου πρόβλημα δημιούργησε και ο Γουίλιαμ Γκος που «τρύπωσε» στην άμυνα των γηπεδούχων. Το ημίχρονο βρήκε τους Μαδριλένους μπροστά με 1 πόντου (35-36).

Το πρόβλημα εν ονόματι Ταβάρες ταλαιπώρησε και με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους τον Ολυμπιακό. Ο σέντερ της Ρεάλ έκανε τα πάντα στο παρκέ του Σ.Ε.Φ και μάλιστα έδωσε και στην ομάδα του «αέρα» 4 πόντων περίπου 3′ μετά την έναρξη της 3ης περιόδου (37-41). Σε εκείνο το σημείο ο Παπανικολάου έδωσε υπερπολύτιμες λύσεις στην ομάδα του με 2 απανωτά τρίποντα (43-43) βάζοντας «φωτιά» στο Σ.Ε.Φ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα προσωπικό κρεσέντο του Τάιλερ Ντόρσει. Ο ομογενής γκαρντ με 5 συνεχόμενους πόντους (2 βολές και 1 σουτ τριών πόντων) έστειλε την ομάδα του στους πάγκους με διαφορά δύο πόντων (54-52).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι». Η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε «αέρα» 6 πόντων (62-56) με δύο σερί τρίποντα. Ένα του Σάσα Βεζένκοβ και ένα του Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Όλα αυτά 07:13 πριν από το φινάλε. Στη συνέχεια έβαλε και ο Χασάν Μάρτιν την «πινελιά» του και με 3 συνεχόμενους πόντους του έστειλε τη διαφορά στο +7 (65-58). Ο Τάιλερ Ντόρσει «ζεστάθηκε« (ξανά) και με σουτ 3 πόντων περίπου 05:00 πριν από το τέλος έκανε το σκορ 68-58, ενώ στη συνέχεια σταθεροποίησε τη διαφορά στους 11 πόντους (70-59). Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν πολύ καλά το προβάδισμα τους και παρά τη μείωση στους 3 πόντους (71-68) ήταν ψύχραιμοι στην επίθεση και με καλάθι του Βεζένκοβ «καθάρισαν» τη νίκη για το 73-68. Στη συνέχεια ο νεαρός φόργουορντ είχε 1/2 βολές και διαμόρφωσε, έτσι, το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68.