Φιλικοί Αγώνες

Φενερμπαχτσέ 81-79 Ούνιξ Καζάν: Νίκησε με buzzer του Χένρι (vid)

Χρόνος Ανάγνωσης: 2 λεπτά

Το τουρνουά της Κωνσταντινούπολης στην πρώτη του κι όλας μέρα μας έχει χαρίσει συναρπαστικούς αγώνες με πλούσιο θέαμα. Αρχικά, η Παρτιζάν κέρδισε την Μονακό στην τρίτη παράταση, ενώ στον άλλον αγώνα η Φενέρ κέρδισε 81-79 την Ούνιξ χάρη στο Buzzer Beater του Χένρι.

Οι δύο ομάδες μας προσέφεραν πλούσιο θέαμα, μας έδειξαν ένα δείγμα από την ανταγωνιστικότητά τους και εναλλάσονταν συνεχώς στο σκορ, με την ρωσική ομάδα να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-22). Ούνιξ είχε τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τούρκους να φέρνουν το ματς στα ίσα (39-39, 19′). Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να γράφει 39-41 υπέρ της Ούνιξ.

Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, δεν κατάφερε να έχει μια διαφορά «ασφαλείας» και η Φενέρ μετέτρεψε την αναμέτρηση σε…θρίλερ. Στην τελευταία -χρονικά- φάση του αγώνα, ο Νάντο ΝτεΚολό πασάρει στον Πιέρια Χένρι και εκείνος ευστοχεί εξ’επαφής.

Ο Γάλλος γκαρντ ήταν και ο κορυφαίος σκόρερ των Τούρκων με 23 πόντους, ενώ άλλους 15 πέτυχε ο Ντέβιν Μπούκερ.

Από την Ούνιξ ξεχώρισε ο Λορένζο Μπράουν, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ αξίζει να σημειώσουμε ότι ο coach Περάσοβιτς δεν είχε στη διάθεσή του τον άλλωτε παίκτης του Παναθηναϊκού, τον Μάριο Χεζόνια.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 39-41, 59-62, 81-79