Ολυμπιακοί Αγώνες

Γαλλικό…μονοπάτι στο Τόκυο, εύκολα με 97-77 την Τσεχία!

Χρόνος Ανάγνωσης: 1 λεπτό

Με όπλο την άμυνα και…βοηθό την επίθεση, η Γαλλία επικράτησε πολύ εύκολα της Τσεχίας με 77-97, και οδεύει για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του Α’ ομίλου.

Ανεπανάληπτη ήταν σήμερα η ομάδα του Βίνσεντ Κολέ. Παρά το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο της Τσεχίας, που μέτρησε 8/9 τρίποντα και το “έκλεισε” προηγούμενη με 6 πόντους, η Γαλλία στην συνέχεια δυνάμωσε, η άμυνά της έσφιξε, βρήκε αρκετές λύσεις επιθετικά από διάφορους αθλητές, και τελικά πανηγύρισε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Πατώντας με όρεξη και ενέργεια στο παρκέ, η Τσεχία έδειχνε έτοιμη να πραγματοποιήσει μια μεγάλη έκπληξη και να πάρει την νίκη. Ο Βίνσεντ Κολέ όμως, με ένα μοναδικό και υποδιγματικό κοουτσάρισμα, κατάφερε να αφοπλίσει όλα τα μεγάλα όπλα των αντιπάλων, και να οδηγήσει την Γαλλία στην νίκη. Ασταμάτητοι οι Γάλλοι, που ανέβασαν στροφές από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, με το δεύτερο ημίχρονο να μοιάζει διαδικαστική υπόθεση.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Εβάν Φουρνιέ (21π. με 8/13 σουτ), Νάντο ντε Κολό (17π. με 7/12 εντός πεδιάς), ενώ ο Όντρεϊ Μπάλβιν ξεχώρισε για τους ηττημένους (18π., 8ρ., 3κοψ.), μαζί με τον Γιαν Βέσελι (17π., 4κλ.).

Τα Δεκάλεπτα: 28-22, 40-51, 56-77, 77-97.