Legabasket Serie A

Η Σάσαρι τις εντυπώσεις, η Μπολόνια τον πρώτο τίτλο της σεζόν

Η Βίρτους Μπολόνια έδειξε εμπειρία, αλλά τάσεις αυτοχειρίας, η Σάσαρι κοίταξε στα μάτια την, κατά πολύ, ανώτερη, στα χαρτιά τουλάχιστον, αντίπαλό της, έχοντας το πάνω χέρι σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης, με το τρόπαιο του Σούπερ Καπ να καταλήγει, έστω και δύσκολα, στους Μπολονέζους, με τελικό σκορ 69 -72. Απόλυτη ισορροπία στο ματς, με τους δύο μονομάχους να πηγαίνουν χέρι χέρι, κατά το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και τη διαφορά να μην ξεφεύγει ιδιαίτερα.

Το ματς

Ο μεγάλος τελικός ξεκίνησε με τη Μπολόνια να έχει καλύτερα πατήματα στο γήπεδο, και τη Σάσαρι να μπαίνει πιο αργά στο ρυθμό του παιχνιδιού. Παρ όλα αυτά, η ομάδα της Σαρδηνίας θα εξισορροπήσει το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενη και την υπερένταση που έφερε η απογείωση του ρυθμού. 11 – 11 με τον Μπέντζιους, μετά από συνεργασία του με τον Ονουάκου και η ομάδα του Μπούκι δείχνει ότι δεν βρίσκεται τυχαία στον τελικό. Εύκολα χάνονται, βέβαια, ορισμένες κατοχές, ωστόσο η Μπολόνια έχει τον Λούντμπεργκ, που δίνει πολύτιμη βοήθεια, μεταξύ άλλων, στο καλάθι του Μπάκο για το 11 – 15. Στην περιφέρεια στηρίζεται η Σάσαρι, πιο πολύ μέσα στο ζωγραφιστό εκφράζεται η Βίρτους, όπου αμυντικά δείχνει πολύ σκληρή. Κάτι που προσπαθεί και η Σάσαρι, αλλά μας το εμφανίζει σε αρκετά μικρότερο βαθμό. Σε εξέχουσα θέση η αστοχία της Μπολόνια, με τον Ντιόπ να το εκμεταλλεύεται για το πρώτο προβάδισμα της Σάσαρι (17 – 15), με το σκορ να μπαίνει σε διαδικασία εναλλαγών. Απόλυτη ισορροπία στο πρώτο δεκάλεπτο, παρά το 19 – 23, υπέρ της Μπολόνια, χάρη στο γκολ – φάουλ του Μπάκο.

Στη συνέχεια, ο πολύ καλός Ντιόπ, θα ξεκινήσει νωρίς νωρίς με καλάθι, για το 21 – 23, το δεύτερο κεφάλαιο του παιχνιδιού, με τη Σάσαρι να έχει μπει με φορά, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα, χάρη στις βολές του Μπέντζιους (25 – 23). Η Μπολόνια έχει μπει, από την άλλη, με πολύ νευρικότητα και προχώρα σε πολλές βεβιασμένες ενέργειες, ανοίγοντας, παράλληλα τους χώρους στην άμυνα. Μετά τα πρώτα 3 λεπτά, και έπειτα από ένα σερί 8 – 0 της Σάσαρι, η ομάδα του Σκαριόλο πιάνει το νόημα και δείχνει σημάδια αφύπνισης. Το τρίποντο του Γουίμς θα φέρει το ματς στο 31 – 31, και η προσπάθεια για σπάσιμο του μομέντουμ της Σάσαρι εντείνεται, μαζί με τη σκληρότητα του παιχνιδιού, αλλά με τον τρόπο που πρέπει να γίνεται, αυτή τη φορά. Το σκορ πάει χέρι χέρι για λίγο, με την κατάχρηση του σουτ 3 πόντων, από πλευράς Βίρτους, να φέρνει τη Σάσαρι στο +8 (42 – 34), με το καλάθι του Ονουάκου. Και πάλι οι, τυπικά, φιλοξενούμενοι βρίσκονται να κυνηγάνε, με τη μεταβίβαση της μπάλας προς το καλάθι να δουλεύει περισσότερο, ενώ, μετά από ώρα για αυτούς, ο Μπελινέλι ευστοχεί από την περιφέρεια, για το 41 – 44, χωρίς να υπάρχει η ανάλογη. Στον αντίποδα, καλύτερα κυκλοφορία της μπάλας και περισσότερη ενέργεια στην επίθεση για το σύνολο του Μπούκι, με τη σύσφιξη της ρακέτας, αμυντικά, να μην δουλεύει τόσο, και να είναι ο βασικός λόγος παραμονής των Μπολονέζων στο παιχνίδι. Το ημίχρονο θα κλείσει στο 49 – 43 για τους Σαρδήνιους, χάρη στο τρίποντο του Τζεντίλε

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Μπολόνια προσπαθεί ακόμα να βρει τον πραγματικό της εαυτό, ενώ η Σάσαρι έχει τον ελεύθερο χώρο να μπει λίγο πιο χαλαρά. Αυτή η επανάπαυση κοστίζει, με τη Βίρτους να επιστρέφει, και τον Ογελέγε να διαμορφώνει την ισοπαλία (49 – 49). Αυτό ταρακουνά τους, βάσει πίνακα, γηπεδούχους που εντείνουν ρυθμούς και με τον Ρόμπινσον πηγαίνουν στο +5 (56 – 51). Το πάνω χέρι έχει ξεκάθαρα η ομάδα του Μπούκι, και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι η Μπολόνια προσπαθεί, φτάνει στην πηγή, αλλά χάνει εύκολα κατοχές και τελειώματα, δείχνοντας ότι έχει τον έλεγχο των κινήσεων, αλλά όχι του ρυθμού του αγώνα. Ακριβώς αυτό που θέλει η Σάσαρι για να χτυπήσει και να κουράσει την αντίπαλό της. Μεγάλο καλάθι, για το 58 – 57, από τον σκληροτράχηλο Μίκι, σε μία φάση όπου δείχνει τον πραγματικό του εαυτό. Η κατάσταση, παρ όλα αυτά, επιμένει να μην αλλάζει, για το Σκαριόλο και τους παίκτες του. Πλησιάζουν, αλλά συνεχώς χύνουν την καρδάρα με το γάλα. Κάπως έτσι, η τρίτη περίοδος τελειώνει, με το φωτεινό πίνακα να αναγράφει αποτέλεσμα 59 – 57

Η αλλαγή δεν θα χτυπήσει την πόρτα της Βίρτους, ούτε στο ξεκίνημα της τελευταίας πράξης του παιχνιδιού. Κάπου εκεί έρχεται ο Μπελινέλι, για να διαψεύσει το παραπάνω, και με γκολ – φάουλ, από τρίποντο, μάλιστα, να κάνει το 59 – 61. Ή τουλάχιστον έτσι φαινόταν, αφού η Σάσαρι έχει τις απαντήσεις, με την αντίπαλό της να κάνει ότι και στο υπόλοιπο παιχνίδι. Να αυτοκαταστρέφεται. Και κάπου εκεί έρχεται το τρίποντο του Μίκι, για το 65 – 67, να δώσει σημάδι ελπίδας για το ροζ φύλλο αγώνα. Απάντηση από τον πολυτιμότερο, όχι μόνο του αγώνα, αλλά και του τουρνουά, για τη Σάσαρι, Μπέντζιους, που θα φέρει και πάλι τον αγώνα σε ισορροπία (67 – 67). Δραματικά τα τελευταία δευτερόλεπτα, με το 69 – 69 του Παγιόλα να μας προμηνύει για κάτι τέτοιο. Η εμπειρία μιλά, κατά την crunch time, με το καλάθι του Μίκι (69 – 71) και τα λάθη των Σαρδήνιων να αποδεικνύονται καταλυτικά. Το παιχνίδι λήγει στο 69 – 72 και η Μπολόνια κατακτά το Σούπερ Καπ Ιταλίας.