Euroleague

Ιωνικός 59-98 Ολυμπιακός: Περίπατος των «ερυθρόλευκων» στο φιλανθρωπικό φιλικό!

Χρόνος Ανάγνωσης: 3 λεπτά

Στο φιλανθρωπικό φιλικό ανάμεσα στον ιωνικό και τον Ολυμπιακό, οι Πειραιώτες επικράτησαν πολύ άνετα με το εμφατικό 59-98 χωρίς μάλιστα ο Γιώργος Μπαρτζώκας να έχει στη διάθεσή του τους Σλούκα και Παπανικολάου.

Τα έσοδα της αναμέτρησης θα παραχωρηθούν φιλανθρωπικά για την αγορά ενός πυροσβεστικού οχήματος και στην ενίσχυση των πυρόπληκτων της Βόρειας Εύβοιας. Αξίζει να σημειωθεί μάλιστα ότι πριν το τζαμπολ υπήρξε ενός λεπτού σιγή προς τιμήν του θρυλικού Μίκη Θεοδωράκη αλλά και το ότι στο γήπεδο παρευρέθηκαν οι Παναγιώτης Αγγελόπουλος (πρόεδρος της ΚΑΕ Ολυμπιακός) και Νίκος Λεπενιώτης (γενικός διευθυντής της ΚΑΕ Ολυμπιακός).

ΤΑ ΔΕΚΆΛΕΠΤΑ: 8-21, 28-46, 47-70, 59-98

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Μαγκλογιάννης, Κάλδίρης

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Το ακλόνητο φαβορί του αγώνα, ο Ολυμπιακός, έδειξε από την αρχή ότι είχε άγριες προθέσεις, ξέρει ότι πλέον τα επίσημα ματς πλησιάζουν και κάθε αγώνας, έστω και αν αυτός είναι προπονητικού ή φιλανθρωπικού χαρακτήρα, πρέπει να παίρνεται στα σοβαρά.

Οι «ερυθρόλευκοι» χάρη στην «ατσάλινή» τους άμυνα ανάγκασαν τον ιωνικό να πετυχαίνει τους δύο πρώτους του πόντους στο 7′ με το πίνακα του σκορ να γράφει ήδη 0-12. Μέχρι να ευστοχήσει από τα 6.75 ο Μούρτος, η διαφορά παρέμενε πάνω από τους δέκα πόντους, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 8-21.

Οι δύο ομάδες «πάτησαν» ξανά παρκέ με το γενικό σκηνικό του αγώνα να μην αλλάζει ιδιαίτερα. Ο Ολυμπιακός, όντας σαφώς ανώτερος του ιωνικού, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και στο 14′ πραγματοποιήθηκε double score, αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-30 και λίγο αργότερα με 20-37. Ο Ιωνικός ανέβασε λίγο στροφές αλλά η διαφορά ποιότητάς μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής, ως αποτέλεσμα να μην μπορεί να κατεβάσει τη διαφορά σε ελεγχόμενα επίπεδα. Ολυμπιακός και ιωνικός πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 28-46.

Στην αρχή του δεύτερου μισού, η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα εμφανίστηκε ακόμη πιο ανταγωνιστική, ωστόσο μετά από λίγα λεπτά ωραίου μπάσκετ υπέκυψε στην πίεση των Πειραιωτών, των οποίων η άμυνα ήταν για…σεμινάριο, όπως βέβαια και τα συστήματά τους στην επίθεση. Στο 24′ το σκορ ήταν 39-58 και όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός θα επικρατήσει του ιωνικού χωρίς να νοιώσει την παραμικρή αντίσταση από αυτόν, στο 29′ η ομάδα του Μπαρτζώκα προηγήθηκε ακόμα και με 47-70 για να κάνει το τέταρτο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η ομάδα από τη Νίκαια παρέδωσε τα όπλα στη συνέχεια του αγώνα και ο Ολυμπιακός «άγγιξε» την δεύτερη 100αρα της σεζόν σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Κολοβέρος, Μούρτος και Γόντικας, με τον Τζέρμαν να πραγματοποιεί και αυτός μια πολύ καλή εμφάνιση, ενώ η δυσάρεστη έκπληξη ήταν ο Χουγκάζ. Στο απέναντι στρατόπεδο, δεν υπήρξε κάποιος που να κινήθηκε στην μετριότητα με τον παίκτη που τράβηξε την προσοχή όλων να ήταν ο Μιχάλης Λούντζης, όχι μόνο για την στατιστική του κάρτα αλλά για την γενικότερη εικόνα του, η οποία ήταν θετικότατη στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα.

Αναλυτικά τα στατιστικά όλων των παικτών:

ΙΩΝΙΚΟΣ: Τζερμάν 14(1), Μούρτος 10(2), Λιακόπουλος 1, Αρσενόπουλος, Κολοβέρος 8, Χουγκάζ 6(1), Γκιουζέλης, Μουχαϊμιν, Αθηναίου 6, Γόντικας 11, Οκεκουόγεν 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 3(1τρ., 2 ριμπ., 7 ασ.), Ντόρσεϊ 12 (2τρ., 1 ριμπ., 4 ασ.), Λούντζης 6 (5ριμπ., 3 ασ., 1 κλ.), Λαρεντζάκης 10 (2τρ., 3 ριμπ., 4 ασ., 1 κλ, 1 κοψ.), Μουόσα, Φαλ 10 (8 ριπμ., 1 ασ., 1κλ., 1 κόψ.), Μάρτιν 8 (6 ριμπ., 1 κόψ.), Βεζένκοφ 15 (3τρ., 6 ριμπ., 2ασ.), Πρίντεζης 14 (2τρ., 2 ριμπ., 2 ασ.), Ζαν Σάρλ 8 (2 ριμπ., 5 ασ., 2 κλ., 2 κοψ.), ΜακΚίσικ 12 (2τρ., 4ριμπ., 5 ασ., 1 κλ.).