Φιλικοί Αγώνες

Λάρισα 81-73 Προμηθέας: Φιλική νίκη με ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Χρόνος Ανάγνωσης: 1 λεπτό

Στα πλαίσια του τουρνουά «Επιστροφή στα γήπεδα» ο Προμηθέας γνώρισε την πρώτη του φιλική ήττα της σεζόν από την Λάρισα, η οποία ανέτρεψε το σκορ στην τέταρτη περίοδο και εν τέλει επικράτησε με 81-73.

Οι Πατρινοί προηγούνταν καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο μια εξαιρετική τετάρτη περίοδος για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν αρκετή για να πάρει τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα. Το επί μέρους σκορ ήταν 24-12 και οι Λαρισαίοι κατάφεραν μέσα σε 10 λεπτά να «σβήσουν» το συνεχές προβάδισμα του Προμηθέα, ο οποίος προηγούνταν στον αγώνα συχνά ακόμη και με 10 πόντους.

Ο Κέντρικ Ρέι συνεχίζει να επιβεβαιώνει τον τίτλο του σκόρερ εντυπωσιάζοντας άπαντες με τις εμφανίσεις του. Σήμερα πέτυχε 18 πόντους, με τον Αγραβάνη να προσθέτει ακόμη 10. Να πούμε ότι ο Λούις Κασιμίρο έκανε πολλές δοκιμές στο 40λεπτο και κλήθηκε να αντιμετωπίσει και μια σημαντική απουσία, αυτή του Τζεράι Γκραντ.

Από την Λάρισα ξεχώρισαν οι Κρούμπαλι (15) και Χάντσον (16), ενώ και ο Θριτ ήταν άκρως θετικός πετυχαίνοντας 12 πόντους.

Επόμενο φιλικό για τους «κυανόλευκους», αύριο, Κυριακή (12/09) στις 19:30 στην Καρδίτσα με αντίπαλο τον τοπικό ΑΣΚ, ομάδα Α2 κατηγορίας. Οι Πατρινοί θα βρεθούν αντιμέτωποι με τον ΠΑΟΚ, σε ένα δυνατό τεστ και για τις δύο ομάδες.

Τα Δεκάλεπτα 20 – 12, 41 – 36, 61 – 58, 73 – 81.

Λάρισα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Θριτ 12(1), Φόρτσουν 8(2), Ζάρας 5(1), Τσαϊρέλης 8, Κρουμπάλι 15, Ουάσινγκτον 8(3), Χάντσον 16(1), Σπαν 5(1), Καράμπελας 2, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 2.

Προμηθέας Πατρών (Λουίς Κασιμίρο): Γκάντι 1, Ρέι 18(1), Ρογκαβόπουλος 5(1), Μάιλς 7(1), Τανούλης 7(1), Γιαννόπουλος 9(1), Γκίκας 6(1), Αγραβάνης 10, Χαντ 5, Αρτζ 4.