BCL

Με άνεση η Μπούργος, στην κόψη του ξυραφιού οι Γάλλοι!

Χρόνος Ανάγνωσης: 2 λεπτά

Μετά και την δεύτερη μέρα των προημιτελικών του BCL, η τετράδα ολοκληρώνεται με ακόμα δύο ομάδες να παίρνουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Οι νικητές της ημέρας, Μπούργος και Στρασβούργο περνάνε στην επόμενη φάση εκέι όπου τους περιμένει από χθές η Καρσίγιακα με την Σαραγόσα. Και τα δύο παιχνίδια ήταν συναρπαστικά με τους πρώην πρωταθλητές Τσάμπιονς Λίγκ να νικάνε με 77-86 την Χάποελ Χολόν του Δημήτρη Δέδα, ενώ οι Γάλλοι πέρασαν στις λεπτομέρειες από τα νύχια της Τενερίφης με 86-88.

Χάποελ Χολόν – Μπούργος 77-86

Οι νικητές του προηγούμενου τελικού της Αθήνας, Μπούργος τα έκανε όλα τέλεια απόψε και χάρη στην επιθετικότητά της κυρίως στο δεύτερο μέρος, εξασφάλισε το αποτέλεσμα και την πρόκριση. Οι πρωταγωνιστές είχαν ως πρώτα βιολία τον Μπενίτε με 26 πόντους αλλά και τον Ρένφρο με 14 πόντους και 10 ασίστ. Από τους παίκτες του Δέδα ξεχώρισε ο Μάιλς με 23 πόντους και ο Χάρις με 9.

Στο παιχνίδι, η Μπούργος μπήκε αρκετά δυνατή και βρέθηκε ακόμα και στο +9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η απάντηση ήταν άμεση καθώς με ένα παρόμοιο σερί οι Ισραηλινοί μείωσαν στον πόντο ωστόσο οι Ισπανοί κράτησαν ένα μικρό +5 και προηγήθηκαν στην λήξη της πρώτης περιόδου. Το επόμενο δεκάλεπτο ήταν αρκετά διαφορετικό αφού η Χολόν πήρε τα ηνία και μετέτρεψε την παθητικότητα της σε δημιουργία και επιβλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο χάρη σε ένα σερί που έχτισε με την βοήθεια του Μάιλς. Η ομάδα του Δέδα ήταν στο +4 στην λήξη του πρώτου εικοσάλεπτου και με σκορ 39-35 οι δύο ομάδες πηγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η κάτοχος του τροπαίου πήρε φωτιά από παντού με σερί 14-2 και ανέπτυξε διαφορά ασφαλείας στο παιχνίδι. Η Χάποελ δεν έμεινε στάσιμο και για αυτό μείωσε όσο μπορούσε για να ελπίζει στο φινάλε και πήγε το σκορ στο 54-60 με την λήξη και της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο η ισπανική ομάδα πάτησε το γκάζι για να βρεθεί στο +13 έξι λεπτά πριν το τέλος και να σκορπίσει τις ελπίδες της Χολόν. Οι ισραηλινοί δεν βρήκαν το αντίδοτο για να ανατρέψουν την κατάσταση και έτσι έχασαν με το τελικό σκορ να είναι 77-86.

Τενερίφη – Στρασβούργο 86-88

Σε ένα μπασκετικό θρίλερ το Στρασβούργο πήρε την νίκη στις λεπτομέρειες και οδεύει για τα ημιτελικά. Οι Γάλλοι είχαν σε τρομερή βραδιά τον Τζέφερσον με 22, και τον Γουεϊράιτ με 19. Οι φιλόδοξοι νησιώτες που αποκλείστηκαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, κυριάρχησαν με τους Σεμαρντίνι με 19 αλλά και τον Χουέρτας με 18.

Η Τενερίφη ως το φαβορί μπήκε πιο δυνατά στην πρώτη περίοδο με βάση την καλή της άμυνα στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά. Αυτό κάπως έσπασε στην συνέχεια αφού οι Γάλλοι βρήκαν λύσεις και περιόρισαν την διαφορά. Η δεύτερη περίοδος είχε το στίγμα του Χουέρτας ο οποιός ως μαέστρος της ομάδας πήρε την Τενερίφη από τα χέρια και την οδήγησε σε μία διψήφια διαφορά που κράτησε μέχρι την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης είχε τελείως διαφορετικό χαρακτήρα αφού το Στρασβούργο ήταν αυτό που έκανε την ζημιά και επικράτησε στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου. Οι Ισπανοί δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να περάσουν μπροστά, ωστόσο, με έναν πόντο οι Γάλλοι μπήκαν στο φινάλε ως το φαβορί. Εκεί,η Τενερίφη έιχε ένα ελαφρύ προβάδισμα αλλά τον τελευταίο λόγο τον είχε η Γαλλική ομάδα που ισοφάρισε. Την τελευταία επίθεση πήρε στα χέρια του ο Τζέφερσον αλλά αστόχησε με αποτέλεσμα το ματς να πάει σε έξτρα πεντάλεπτο. Στην παράταση οι Γάλλοι είχαν πολύ καθαρό μυαλό και προηγήθηκαν με πέντε. Η Τενερίφη αντέδρασε και μείωσε στην τρίχα, αλλά με εύστοχες βολές το Στρασβούργο πήρε την νίκη.

Ο μεγάλος ημιτελικός ανάμεσα σε Μπούργος και Στρασβούργο θα γίνει αύριο στις 21:30