NBA

Μυθικός Αντετοκούνμπο, μείωσαν και ελπίζουν οι Μπάκς! (vid)

Μεγάλη εμφάνιση από τον Greak Freak.

Τις ελπίδες τους για την κατάκτηση του τίτλου κατάφεραν να διατηρήσουν ζωντανές οι Μιλγουόκι Μπάκς του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Με τον Έλληνα στάρ να είναι ανεπανάληπτος, μυθικός και απόλυτος πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, τα “Ελάφια” επικράτησαν των Φοίνιξ Σάνς στο Game 3 με 120-100, και μείωσαν την σειρά σε 2-1.

Έχοντας μια εκπληκτική επιθετική πολυτέλεια στο παιχνίδι τους, οι Μιλγουόκι Μπάκς κατέβηκαν στο παρκέ του “Fiserv Forum” πιο έτοιμοι και ώριμοι από ποτέ, γνωρίζοντας την σημασία της αναμέτρησης, και τελικά τα έβγαλαν εις πέρας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το Μιλγουόκι να μοιάζει μουδιασμένο. Η άμυνα ήταν μέτρια, ο Πόλ και ο Έιτον έκαναν πάρτι στην ρακέτα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 25-28 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Παρόλα αυτά δεν μπόρεσαν οι Σανς να «χτίσουν» διαφορά και αυτό διότι οι Μπακς είχαν λύσεις στην επίθεση, τόσο με τον Γιάννη, όσο και με τους Μίντλετον, Χόλιντεϊ στην πρώτη περίοδο. Το Φοίνιξ προηγήθηκε με 28-23 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (28-25), ενώ λίγο αργότερα έφτασαν για πρώτη φορά και στο +6 (30-36). Έκτοτε η εικόνα του αγώνα άλλαξε… άρδην υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Μπακς «έσφιξαν» στην άμυνα, δεν έδιναν «μις ματς» στους Σανς, δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο τα σουτ του Ντέβιν Μπούκερ, ενώ την ίδια στιγμή ο Γιάννης τα έβαζε… με όλη την άμυνα του Φοίνιξ, ενώ την ίδια στιγμή «βγήκαν» μπροστά και παίκτες όπως οι Πόρτις και Λόπεζ. Αποτέλεσμα; 30-9 επιμέρους σκορ και η διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (60-45) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Αντετοκούνμπο κρατούσε τη μπαγκέτα (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Κρις Μίντλετον στο πρώτο μισό του αγώνα με 15 πόντους και 5/10 εντός παιδιάς. Στον αντίποδα ο Μπούκερ είχε 2/11 σουτ και ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο για τους Σανς (Έιτον 16π., 5ριμπ., Πολ 10π., 4ασ.) να «κοντράρουν» το Μιλγουόκι στο πρώτο ημίχρονο και δη στην δεύτερη περίοδο.

Στην 3η περίοδο το ματς άρχισε να γίνεται «γκραν-γκινιόλ». Ο Κάμερον Τζόνσον ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του έχοντας πάρει τη σκυτάλη από Πολ και Έιτον, ο Τζάε Κράουντερ τον συμπλήρωνε με συνεχόμενα τρίποντα με αποτέλεσμα να μειώσουν οι Σανς σε 74-70. Όμως ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε τις «απαντήσεις» με σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα και δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ. Την ίδια στιγμή ο Γιάννης προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία του στη ρακέτα και κάπως έτσι οι Μπακς έφτασαν στο +22 (99-76) με νέο επιμέρους 24-6 έως το τέλος του 3ου δωδεκαλέπτου.

Αυτό ήταν! Όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια το ματς εξελίχθηκε σε… τυπική διαδικασία. Οι Μπακς είχαν «κλειδώσει» το 2-1 μετά το πρώτο παιχνίδι στην έδρα τους και πλέον άπαντες στρέφονται στο Game 4 των τελικών του ΝΒΑ και πάλι στο Μιλγουόκι. Λογικό και επόμενο στα τελευταία λεπτά να… πέσουν οι ρυθμοί από το Μιλγουόκι, αλλά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να προσθέτει μία ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση στο ενεργητικό του!

Από το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 41 πόντους με 13/17 βολές, 14/21 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ο Χόλιντει 21 πόντους με 9 ασίστ, ο Μίντλετον 18 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν άποντος με 0/2 δίποντα και 3 ριμπάουντ.

Για το Φοίνιξ ο Πολ είχε 19 πόντους και 9 ασίστ, ο Έιτον 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κράουνερ 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-28, 60-45, 98-76, 120-100.