Φιλικοί Αγώνες

Ο Ιωάννης πήρε το «όπλο» του κι ο Παναθηναϊκός το «θρίλερ»

Σε ένα ματς θρίλερ που διήρκησε 50 ολόκληρα λεπτά, ο Παναθηναϊκός μπορεί να «ίδρωσε» και να απειλήθηκε από την Βίρτους Μπολόνια αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει στη δεύτερη παράταση με 112-11, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να πραγματοποιεί μια απίθανη εμφάνιση.

Βίρτους και Παναθηναϊκός πάλεψαν για την τρίτη θέση του τουρνουά «Magenta Sport» και ταυτόχρονα μας προσέφεραν απίστευτο θέαμα. Ο Δημήτρης Πρίφτης στερήθηκε τις υπηρεσίες του τραυματία Ντάριλ Μέικον και του ανέτοιμου Νεμάνια Νέντοβιτς, ενώ από την άλλη ο Σκαριόλο -που αποβλήθηκε στη δεύτερη περίοδο λόγω μιας επιθετικής συμπεριφοράς στους διαιτητές- δεν είχε στη διάθεσή του τους Τεόντοσιτς, Μάνιον, ΤάιΣον Αλεξάντερ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στο ματς, φάνηκε να είχε χημεία, έβγαλε σκληρότητα στην άμυνα και έπαιζε με πάθος και διάθεση. Όλα αυτά όμως μόνο τα πρώτα 6-7 λεπτά, καθώς μετά η Βίρτους πλησίασε σε απόσταση αναπνοής στο σκορ (16-15, 8′). Το «τριφύλλι» ξαναπήρε προβάδισμα φτάνοντας στο +6 (21-15), με την ιταλική να ισοφαρίζει λίγο αργότερα σε 23-23.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, εμφανίστηκε πολύ χειρότερος συγκριτικά με τα πρώτα δέκα λεπτά αλλά στη συνέχεια διόρθωσε την εικόνα του. Παπαπέτρου, Πέρι και Κασελάκης το πήραν…προσωπικά, προσέφεραν πολύτιμο σκορ όταν η ομάδα είχε «κολλήσει» επιθετικά και βοήθησαν σημαντικά και στην πίσω πλευρά του παρκέ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να γράφει 43-42 και την Βίρτους Μπολόνια να καθοδηγείται πλέον από τον πρώτο βοηθό του Σκαριόλο.

Μέχρι εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός είχε 7/14 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 11/14 βολές και 15 ριμπάουντ, έναντι 12/19 δίποντα της Βίρτους Μπολόνια, 5/14 τρίποντα, 3/3 βολές και 13 ριμπάουντ.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου επέστρεψε στο παρκέ και συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, ευστόχησε σε «τρελά» σουτ και σήκωσε μεγάλο μέρος του επιθετικού βάρους στις «πλάτες» του. Η Βίρτους όμως παρέμενε ανταγωνιστική με τον Κέβιν Χέρβεϊ να εντυπωσιάζει με το ατομικό του ταλέντο και να κάνει τους «πράσινους» να χτυπάνε το κεφάλι τους που δεν τον απέκτησαν. Ο Χέρβει βέβαια, σε αντίθεση με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, δεν χρειάστηκε να έχει και τόσο πρωταγωνιστικό ρόλο, καθώς Μάρκο Μπελινέλι, Έκπε Γιούντο και πολλοί άλλοι συμπαίκτες του πραγματοποίησαν και αυτοί εξαιρετικές εμφανίσεις.

Στο 01:04 ο Ουίμς ευστόχησε από τα 7 μέτρα για το 84-90 το οποίο «σκότωσε» κάθε ελπίδα των «πράσινων». Με αυτό το σουτ μάλιστα η Βίρτους ολοκλήρωσε ένα επιμέρους σκορ 23-6. Παπαπέτρου και Κασελάκης είχαν διαφορετικοί άποψη και με δύο σερί τρίποντα έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, η μάχη ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη και το χρονόμετρο έγραφε 12″ όταν ο Χέρβει έδωσε προβάδισμα στους Ιταλούς 2 πόντων (100-98). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αναλαμβάνει να στείλει τον αγώνα και σε δεύτερη παράταση, καθώς η μπάλα κατέληξε από τα χέρια του στα δίχτυα σε ένα πολύ δύσκολο σουτ από τη γωνία.

Στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης, η κούραση των παικτών ήταν πολύ εμφανής αλλά ο Κέντρικ Πέρι έδειξε να…αντέχει άλλο λίγο. Έτσι, με συνεχόμενα καλάθια έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του, η οποία απειλήθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα αλλά εν τέλει κέρδισε με 112-11.

Τα προβλήματα του Παναθηναϊκού δεν ήταν λίγα, ωστόσο ήταν εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με την χθεσινή τραγική εμφάνισή του κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Και η Βίρτους βέβαια κάθε άλλο παρά απογοητευμένη δεν μπορεί να είναι με την ανταγωνιστικότητα που έδειξε, μην ξεχνάμε εξάλλου ότι αγωνίζεται και στο Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-42, 71-61, 90-90 (κ.δ.), 100-100 (α’ παρ.), 112-111 (β’ παρ.)