Φιλικοί Αγώνες

Όλα τα αποτελέσματα των σημερινών φιλικών αναμετρήσεων!

Χρόνος Ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η σημερινή μέρα (30/08) ήταν γεμάτη…φιλικές αναμετρήσεις, με αυτές που ξεχωρίζουν να είναι αυτές μεταξύ των Εφές-Μονακό, Μπαρτσελόνα-Λιμόζ και Μπεσίκτας-Γαλατασαράι.

Ο Σπύρος Κόκκας σας παρουσιάζει τα αποτελέσματα των αγώνων και λέει ένα μικρό σχόλιο για αυτούς.

Μπεσίκτας 74-86 Γαλατασαράι

Δύο παραδοσιακές δυνάμεις του τουρκικού αλλά και ευρωπαϊκού μπάσκετ κόντραραν τα ξίφη τους και αυτό που…«λύγισε» πρώτο ήταν της Μπεσίκτας. Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν και τόσο καλά στο ματς, αφού βρέθηκαν μόλις από την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ ακόμη και με 15 πόντους (11-26) με την εικόνα αυτή να μην αλλάζει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στα μέσα του επόμενου δεκαλέπτου μάλιστα η Γαλατασαράι προηγήθηκε και με 26 πόντους (18-44), ωστόσο οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να γράφει 32-51. Το δεύτερο μισό θεωρούνταν διαδικαστικού χαρακτήρα, ωστόσο οι γηπεδούχοι απείλησαν για λίγο στην τελευταία περίοδο την Γαλατασαράι, χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού δεν κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά κάτω από τους 6 πόντους.

Ζαντάρ 88-42 Σόνικ Πουνταμίκα

Στον δεύτερο χρονικά αγώνα δεν θα σταθούμε πολύ αφού οι ομάδες που βρέθηκαν αντιμετώπισες δεν ιδιαίτερα γνωστές στο ελληνικό μπασκετικό κοινό, ενώ επίσης η διαφορά ποιότητάς του είναι κάτι παραπάνω από εμφανής, όπως μπορεί να καταλάβει κανείς από το τελικό σκορ. Πρωτού σημειώσουμε ότι Ζαντάρ και Σόνικ εδρεύουν στην Κροατία πρέπει να αναφέρουμε ότι η διαφορά του σκορ μέχρι και την ανάπαυλα ήταν σε ελεγχόμενα επίπεδα και κανείς δεν περίμενε να φτάσει τόσο υψηλά. Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές στο δεύτερο μέρος, ως αποτέλεσμα να επιβεβαιώνουν τον τίτλο του απόλυτου επικρατώντας της κατώτερης των περιστάσεων Σόνικ Πουνταμίκα με το εμφατικό 88-42.

Μπαρτσελόνα 83-47 Λιμόζ

Η Μπαρτσελόνα, ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας ισοπέδωσε την γαλλική Λιμόζ με 83-47 έχοντας ως κύριο όπλο την ατσάλινή της άμυνα. Οι Ισπανοί έκαναν το 2/2 στις μέχρι τώρα φιλικές τους αναμετρήσεις με…εντυπωσιακό τρόπο. Η αμυντική λειτουργία των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν τόσο υποδειγματική που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε…σχετικά σεμινάρια. Από πέρυσι η Μπαρτσελόνα φημιζόταν για την καλή της δουλειά στο πίσω μέρος του παρκέ αλλά σήμερα το…παράκανε, δεν άφησε την αντίπαλό της να πάρει ανάσα και την διέλυσε με 83-47 δείχνοντας πόσο…ισχυρή αναμένεται να παρουσιαστεί και φέτος. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Αμπρίνες, ενώ αξιοσημείωτο είναι πως οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα 15/28 τρίποντα. Δεν πρέπει να ξεχάσουμε βέβαια να αναφέρουμε ότι σήμερα πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ο Νίκολας Λαπροβίτολα, ο οποίος πρόσφερε 3 πόντους στη νέα του ομάδα.

Τσεντεβίτα 73-78 Μποράτς Μπάνια Λούκα

Ο συγκεκριμένος αγώνας δεν είχε τηλεοπτική κάλυψη οπότε δυστυχώς δεν υπήρχε κάποιος εύκολος τρόπος ώστε να αντλήσω πληροφορίες. Έτσι, θα σταθώ μόνο σε κάποια βασικά πράγματα. Αρχικά, ανεξάρτητα από το αν το ματς ήταν προπονητικού χαρακτήρα, ένας σοβαρός σύλλογος επιπέδου Τσεντεβίτας απαγορεύεται να ηττηθεί από μια μεσαία δυναμικότητας Βοσνιακής. Από μεριάς γηπεδούχων αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Ejim και Blazic, οι οποίο σκόραραν 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Τρεβίζο 82-63 Φεράρα

Η Τρεβίζο, η ιταλική ομάδα που πέρυσι τερμάτισε εντός των playoffs του ιταλικού πρωταθλήματος βρέθηκε αντιμέτωπη με την νεοφώτιστη Φεράρα, την οποία και κέρδισε σχετικά εύκολα χάρη στο τέταρτο εκπληκτικό της δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι βρισκόταν πίσω καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο κρατούσαν τη διαφορά σε ελεγχόμενα επίπεδα μέχρι βέβαια να αρχίσει η τελευταία περίοδος. Εκεί λύγισαν, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, ήταν άστοχοι στην επίθεση και μη αποτελεσματικοί στην άμυνα αφού το επιμέρους σκορ του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν 24-13 υπέρ της Τρεβίζο, η οποία παρεπιπτόντως σιγά σιγά προετοιμάζεται για τα προκριματικά του BCL, στα οποία θα αντιμετωπίσει τους London Lions που ηττήθηκαν χθες από την ΑΕΚ σε επίσης φιλική αναμέτρηση.