Φιλικοί Αγώνες

Ολυμπιακός 68-85 ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Δίκαια ήττα για τους «ερυθρόλευκους»!

Χρόνος Ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο Ολυμπιακός στα πλαίσια του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», ηττήθηκε από την παντοδύναμη ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 68-85.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε στη διάθεσή του τον Γεώργιο Πρίντεζη, ο οποίος δεν ταξίδεψε στην Κύπρο μαζί με την υπόλοιπη ομάδα για προληπτικούς λόγους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε όσο χειρότερα μπορούσε στον αγώνα, σκόραρε με το σταγονόμετρο και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την πρώτη μόλις περίοδο ακόμα και με 21-2. Μόνο ο Μουστάφα Φαλ κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από πολύ ωραία πάσα του Κώστα Σλούκα στο 3′. Η ΤΣΣΚΑ μέχρι και τη λήξη της πρώτης περιόδου έπαιζε…μόνη της, με τον Ολυμπιακό να είναι πραγματικά άφαντος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η κατάσταση άλλαξε κάπως, η διαφορά του σκορ μειώθηκε αλλά παρέμεινε διψήφια και η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι. Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έσφιξαν λίγο την άμυνά τους και έδειξαν ότι μπορούν να ολοκληρώσουν την ανατροπή στη συνέχεια της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μισό, ο Ολυμπιακός έδειξε αναμφίβολα ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο, σταθεροποίησε τη διαφορά του σκορ, έφτασε μέχρι και 13 πόντους μακριά από την πολυπόθητη ισοφάριση. Κάτι τέτοιο φυσικά μόνο εύκολο δεν είναι απέναντι σε μια τόσο δυνατή ομάδα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του coach Μπαρτζώκα έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο να φέρει στα ίσα τον αγώνα, όμως πάνω που μπήκαν μεγάλα σουτ και ο κόσμος ξεσηκώθηκε, ο Λούντμπεργκ έσβησε τα οποία όνειρα των Πειραιωτών μετατρέποντας τα τελευταία τρία λεπτά σε διαδικαστικού χαρακτήρα.

Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει ικανοποίηση στις τάξεις της ομάδας, αλλά μόνο καλό έκανε στους παίκτες ένα τόσο δυνατό φιλικό τεστ απέναντι σε ένα μεγαθήριο της Ευρωλίγκας.

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός αν είχε μπει λίγο καλύτερα στο παιχνίδι θα μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη με καλύτερες προϋποθέσεις.

Αν πρέπει να κρατήσουμε κάτι από σήμερα πάντως αυτό είναι η πολύ καλή εμφάνιση του Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος φαίνεται να ξαναβρίσκει τη φόρμα του. Αντιθέτως όμως, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ δεν προσέφερε τα αναμενόμενα και έμεινε άποντος.

Πέρα του εκρηκτικού γκαρντ/φόργουορντ, εξαιρετική παρουσία είχαν και οι Σλούκας, Βεζενκοφ, Μάρτιν, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έβγαλε σπουδαίες άμυνες σε κρίσιμα χρονικά σημεία.

Για την ΤΣΣΚΑ κορυφαίοι σκόρερ ήταν οι Λούντμπεργκ και Κλάιμπερν, οι οποίοι είχαν από 15 πόντους, με τους Σενγκέλια, Μιλουτίνοφ, Σβεντ και Μπόλομπόι να ακολουθούν.