BLOG

Όταν θες κάτι πολύ, πρέπει να το κάνεις…δικό σου

euroleague.net

Ο Ολυμπιακός απόψε αγωνιζόταν για δεύτερη φορά φέτος με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό και όλοι του οι φίλοι περίμεναν να βγάλει αντίδραση μετά την απρόσμενη για πολλούς ήττα στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν για το πρωτάθλημα στο ΣΕΦ. Το ΟΑΚΑ ήταν κατάμεστο σε μία αναμέτρηση που έκλεινε τον πρώτο γύρο της χρονιάς στην Ευρωλίγκα. Οι Ερυθρόλευκοι βρίσκονταν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ενώ οι γηπεδούχοι στα χαμηλά σκαλοπάτια της.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα περίμενε να βρει μπροστά της συνθήκες δύσκολες, όπως πάντα είναι γίνονται αυτές στο γεμάτο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων αλλά και την άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού που ανταποκρίθηκε άψογα στο ΣΕΦ. Ωστόσο οι Ερυθρόλευκοι ήταν αποφασισμένοι να αποκαταστήσουν την “μπασκετική” τάξη με βάση τη διαφορά της βαθμολογίας και να πάρουν την ψυχολογική ανάσα ότι μπορούν να φέρουν εις πέρας την οποιαδήποτε αποστολή τους ανατεθεί.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του, μπροστά στον κόσμο του που γέμισε το ΟΑΚΑ, ήθελε να κλείσει τις υποχρεώσεις του πριν τα Χριστούγεννα με μία νίκη απέναντι στον “Αιώνιο” αντίπαλο, κάνοντας δώρο σε όσους ήταν δίπλα τους. Είχε βέβαια να αντιμετωπίσει και την απουσία του “χτυπημένου” απο Κορωνοϊό, Χάουαρντ Σαντ Ρος.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του πρώτου ημιχρόνου με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να παγώνει το ΟΑΚΑ με τα τρίποντά του ενώ η είσοδος του Σλούκα στον αγώνα από νωρίς, λόγω των δύο φάουλ του Γουόκαπ, άλλαξε τις ισορροπίες ακόμα πιο γρήγορα, ενώ η ερυθρόλευκη άμυνα ανάγκαζε τους Πρασίνους να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. 9 τα λάθη για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο και εάν αντί για 7/20 τρίποντα ο Ολυμπιακός είχε σημειώσει περισσότερα ίσως να δυσκόλευε από νωρίς η βραδιά και η διαφορά να άνοιγε ανεξέλεγκτα.

Στην τρίτη περίοδο οι παίχτες του Δημήτρη Πρίφτη μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τη νίκη. Έβγαλαν εκτός ρυθμού από νωρίς τον Ντόρσεϊ, η μπάλα δεν πήγαινε στη ρακέτα τους εύκολα και ο Ολυμπιακός εγκλωβίστηκε πολύ γρήγορα. Ο Παπαγιάννης ήταν απίστευτος στην άμυνα ενώ στην επίθεση επιτέλους πήρε τη μπάλα στα χέρια του κάτι που δεν συνέβει στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι στο 30′ οι δύο ομάδες ήταν σε απόσταση βολής με το σκορ στο 51-54.

Με τον τρόπο όμως που είχε ανοίξει ο ρυθμός ο Γιώργος Μπαρτζώκας πέρασε στο παιχνίδι τον Σακίλ ΜακΚίσικ ο οποίος άλλαξε την ψυχολογία της ομάδας του. Το πήρε επάνω του πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ με το που μπήκε στο παρκέ ενώ απάντησε σε τρίποντο του Παναθηναϊκού με δικό του step back από τα 6,75μ, δείχνοντας το πόσο αποφασισμένος ήταν να κερδίσει η ομάδα του. Εκείνη τη στιγμή βρήκε το χέρι του και ο Βεζένκοφ και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός άρχισε να βλέπει πιο καθαρά τις κινήσεις του στο παρκέ.

Με αυτό τον τρόπο η πρώτη νίκη της σεζόν κόντρα στον Παναθηναϊκό είναι γεγονός και μάλιστα μέσα στο γήπεδό του. Αυτή είναι που θα έδινε την ψυχολογική ανάσα στους Ερυθρόλευκους και ήρθε την κατάλληλη στιγμή, δηλαδή πριν κλείσει το πρώτο μισό της περιόδου. Θα ήταν κρίμα για την ομάδα να χάσει έναν αγώνα που ήθελε τόσο πολύ και ενώ ήταν μπροστά στο σκορ καθ΄όλη τη διάρκειά του να τον χάσει από μία κακή περίοδο. Όταν θες κάτι πολύ πρέπει να το κάνεις δικό σου. Αυτό έκαναν οι παίχτες του Γιώργου Μπαρτζώκα απόψε.

Πλέον ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 12-5 είναι μόνος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας και περιμένει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ για να κλείσει τη χρονιά με ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα στο κάστρο του. Μακάρι εκεί δίπλα σε αυτή την ομάδα να είναι και ο κόσμος σαν επιβράβευση όλων όσων έχουν πετύχει. Το αξίζουν και με το παραπάνω.

Υ.Γ.1 : Η εμφάνιση του ΜακΚίσικ δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητη αφού μιλάμε για έναν παίχτη ο οποίος έρχεται από τον πάγκο και σε πολλά παιχνίδια έχοντας μικρό χρόνο συμμετοχής. Απόψε ήταν ο παράγοντας Χ της ομάδας του και αυτός που επανέφερε την ψυχολογία στο παρκέ τη στιγμή που έπρεπε.

Υ.Γ.2 : Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν εντός αγωνιστικού χώρου για όλο το δεύτερο ημίχρονο και έπαιξε και αυτός με τη σειρά του καταλυτικό ρόλο στο μεγάλο αυτό αποτέλεσμα. Κρίσιμο τρίποντο, σφαλιάρες στη μπάλα όταν υπήρχαν μειονεκτήματα σε διεκδικήσεις για ριμπάουντ και πολύ καλές άμυνες επάνω σε αλλαγές.

Υ.Γ.3 : Καλά Χριστούγεννα με υγεία σε όλες και όλους σας! Να προσέχετε και να περάσετε όμορφα!