Φιλικοί Αγώνες

Πάλεψε αλλά λύγισε στην δεύτερη παράταση ο Παναθηναϊκός!

Έπειτα από μια μεγάλη μάχη στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε σε ένα πάρα πολύ δυνατό φιλικό τεστ ενόψει της νέας σεζόν από την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 85-92.

Σε μια αναμέτρηση που κράτησε για 50 ολόκληρα λεπτά, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έδειξε ένα μακράν καλύτερο πρόσωπο σχετικά με τον αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας, δίχως όμως αυτή τη φορά να πανηγυρίσει την νίκη. Η Ζενίτ, που φαντάζει θεωρητικά ανώτερη, έκανε μια…υπερπροσπάθεια για να καταφέρει να πάρει το φιλικό “διπλό” στο ΟΑΚΑ, και τα κατάφερε αφού έκαμψε την προσπάθεια του “Τριφυλλιού”, που δεν τα έβαλε δευτερόλεπτο κάτω, μετρώντας μάλιστα και “βαρβάτες” απουσίες, αυτές των Ιωάννη Παπαπέτρου και Νεμάνια Νέντοβιτς.

Αφού “έσφιξε” την άμυνά του και βρήκε περισσότερες και καλύτερες επιθετικές λύσεις, ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να πλησιάσει τους φιλοξενούμενους, τρέχοντας ένα ένα επιμέρους σκορ 23-14 στην τελευταία περίοδο. Ο Οκάρο Ουάιτ, που με μόλις 1 δευτερόλεπτο να απομένει στο ρολόι, ευστόχησε στο καθοριστικό τρίποντο και έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ τελικά πήρε το θετικό αποτέλεσμα, και την νίκη με 85-92 στον επιπλέον χρόνο.

Ο επόμενος αντίπαλος των νταμπλούχων Ελλάδος θα είναι ο Ερυθρός Αστέρας το Σάββατο (11/9, 16:00), για το τουρνουά του Μονάχου.

Τα Δεκάλεπτα: 7-16, 22-35, 45-54, 68-68

Οι παρατάσεις: 79-79, 85-92.