Euroleague

Παναθηναϊκός: «Έλιωσε» την Εφές με «όργια» Μέικον!

Χρόνος Ανάγνωσης: 1 λεπτό

Με τον Ντάριλ Μέικον να κάνει «διαστημικά» πράγματα ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Εφές με 95-69 στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 34 πόντους (!) σε 25 λεπτά συμμετοχής και οδήγησε το «τριφύλλι» στη νίκη «βελτιώνοντας» έτσι το ρεκόρ του σε 2-4.

Πλέον σειρά έχει για τους «πράσινους» η εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βιλερμπάν την Παρασκευή το βράδυ, πάλι, στο ΟΑΚΑ. Από την άλλη η ομάδα του Αταμάν υποχώρησε στο 1-5 επιβεβαιώνοντας έτσι το μετριότατο προς κακό ξεκίνημα που έχει πραγματοποιήσει φέτος.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Το «τριφύλλι» μπήκε εκρηκτικά στην αναμέτρηση. Η ενέργεια του Σαντ Ρος στις δύο πλευρές του παρκέ, η κυριαρχία του Παπαγιάννη στους «αιθέρες» και το σκοράρισμα του Μέικον από μέση και μακρινή απόσταση έφεραν την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο +14 (22-8) μετά από 7′ αγώνα! Οι Τούρκοι, από τη μεριά τους, ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον «πράσινο» ρυθμό. Οι αλλαγές του Δημήτρη Πρίφτη στα τελευταία λεπτά της περιόδου «κόλλησαν» κάπως στην επίθεση τους πρωταθλητές, ωστόσο έκλεισαν την περίοδο όντας προηγούμενος με 9 πόντους (22-13).

Η δεύτερη περίοδος ήταν πραγματικά επικό για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη! Με τον Ντάριλ Μέικον να βρίσκεται σε απίστευτη κατάσταση και τους Χάουαρντ Σαντ Ρος και Ιωάννη Παπαπέτρου να δίνουν πολύτιμες βοήθειες και στις δύο πλευρές του παρκέ το «τριφύλλι» έριξε στο καναβάτσο την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η Εφές προσπάθησε να αντιδράσει κατά διαστήματα αλλά ο μόνος που ήταν σε σχετικά μεστό βράδυ ήταν ο Λάρκιν. Ο Αμερικανός, με τούρκικο διαβατήριο, είχε 8 πόντους και αυτούς τους σημείωσε στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου. Κάτω από αυτές τις συνθήκες το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να πηγαίνει στα αποδυτήρια με μία διαφορά της τάξης των 17 πόντων (52-35)!

Ένα μικρό επιμέρους σκορ 5-10 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετό ώστε η Εφές να δείξει «σημάδια» ζωής και να μειώσει στους 12 πόντους (57-45). Στο ενδιάμεσο διάστημα ένα καλάθι του Σαντ Ρος και ένα (ακόμα) τρίποντο του Μέικον κράτησαν τη «πράσινη» επίθεση. Η δεύτερη τεχνική ποινή (άρα και η αποβολή του) που δέχθηκε ο Αταμάν αποσυντόνισε την Εφές και έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη. Τέσσερις πόντοι του Μέικον και μία πολύ ωραία συνεργασία του Σαντ Ρος με τον Παπαγιάννη έφεραν το παιχνίδι στο +18 (63-45) στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια το ΟΑΚΑ έγειρε για τα καλά και με πρωταγωνιστές Σαντ Ρος και Μέικον η διαφορά πήγε στους 26 (71-45) με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει βραδιά καριέρας φτάνοντας τους 31 (!) με 8/10 τρίποντα. Ένα μίνι κρεσέντο του Νέντοβιτς (2/2 δίποντα, 1/1 βολή) έκανε το 73-53, 78-55, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο.

Στη τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων κρατώντας τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 20. Ένα μικρό σερί 4-0 έφερε την Εφές στο -20 (85-65) περίπου 04:30 πριν από το φινάλε. Η ομάδα του Πρίφτη με Παπαγιάννη και Κασελάκη, μετά από εξαιρετικές ασίστ των Μέικον και Παπαπέτρου, «απάντησε» με 4-0 και έκανε το 89-65. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς οι νταμπλούχοι είχαν διαφορά ασφαλείας. Η κόρνα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 95-69 των Τούρκων.