Φιλικοί Αγώνες

Παρτιζάν – Εφές 92-85: Έδειξαν ένα δείγμα από τις ικανότητές τους οι Σέρβοι!

Χρόνος Ανάγνωσης: 1 λεπτό

Η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, έχοντας ενισχυθεί παρά πολύ το φετινό καλοκαίρι, έχει υψηλές βλέψεις, μπορεί να κοιτάξει στα μάτια κάθε ευρωπαϊκή ομάδα και αυτό το απέδειξε και σήμερα (16/09) επικρατώντας των πρωταθλητών Ευρωλίγκας με 92-85!

Στην γεμάτη Stark Arena πραγματοποιήθηκε μάλιστα και ενός λεπτού στιγμή στη μνήμη του θρυλικού Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, καθ’όλη του τη διάρκεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με ένα ολιγόλεπτο ξέσπασμα της Παρτιζάν στην τέταρτη περίοδο να αποδεικνύεται αρκετό ώστε να δώσει μια νίκη…ψυχολογίας στους Σέρβους.

Αξιοσημείωτο στατιστικό ότι οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ για 30 λεπτά, ενώ η ομάδα του Έργκιν Αταμάν -η οποία σε αντίθεση με αυτή του Ομπράντοβιτς ήταν άστοχη από τα 6μ75- μόλις για 6. Οι Σέρβοι βρέθηκαν ακόμη και στο +10, ενώ επίσης επειδή έπαιξαν πολύ σκληρό μπάσκετ έστειλαν τους παίκτες της Εφές 31 φορές στη γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 46-45, 66-64, 92-85