Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών

Προμηθέας – Παναθηναϊκός 68-85: Στον τελικό ο Παναθηναϊκός επικρατώντας του μαχητικού Προμηθέα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Προμηθέα με 85-68, στον πρώτο ημιτελικό του Final-4 που διεξάγεται στα «Δύο Αοράκια». Οι Πατρινοί αιφνιδίασαν τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκαν με 14 πόντους μετά το τέλος της 1ης περιόδου, αλλά αρχικά ο Νεμάνια Νέντοβιτς και μετέπειτα οι Έβανς, Σαντ-Ρος και Μέικον ολοκλήρωσαν τη δουλειά.

Με τον Παναθηναϊκό να είναι αρκετά άστοχος από την περίμετρο και τον Νέντοβιτς (0/5 εντός πεδιάς) να μην βρίσκει το ζεστό του… χέρι, ο Προμηθέας έχτισε σταδιακά διαφορές, που έφτασαν ως τους 14 πόντους στο φινάλε της περιόδου (27-13), χτυπώντας με τα 4άρια του, τους Αγραβάνη και Άντριτς να έχουν από επτά πόντους. Το πρώτο καλάθι του Νέντοβιτς ήρθε μετά από 13,5 λεπτά αγώνα, όμως οι «πράσινοι» ήταν αρκετά στατικοί και προβλέψιμοι επιθετικά, με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να συντηρούν διψήφιες διαφορές, μετά το κάρφωμα του Ρέι (33-22 στο 15′). Ο Έβανς κρατούσε επιθετικά τον Παναθηναϊκό, που ανέβασε τη δική του ένταση και ο Σέρβος πήρε… μπρος, βάζοντας με 8 συνεχόμενους πόντους για το προσπέρασμα του Παναθηναϊκού (35-36) πριν το ημίχρονο.

Με την αθλητική του πεντάδα ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο, έχοντας τον Έβανς στο «5» και τον Ρος να πιέζει την μπάλα, το «τριφύλλι» κράτησε χαμηλά τον Προμηθέα. Η άμυνα με αλλαγές έδωσε λύση για το +6 (46-52 στο 27′). Με τον Ρος να… ξεπερνά το πρόβλημα με τις βολές (ξεκίνησε με 2/6) το 3ο δεκάλεπτο βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται 58-50. Στην τέταρτη περίοδο ο Πρίφτης επανέφερε μία άμυνα που στην αρχή στηνόταν σε ζώνη και γύριζε στο man to man και ο Παπαγιάννης βγήκε μπροστά στο σκοράρισμα αλλά και στην οχύρωση της ρακέτας και η ψαλίδα άνοιξε (57-70) πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Δύο σουτ του Μέικον και μία πάσα στον ψηλό του (62-77) έβαλαν την σφραγίδα στον ημιτελικό και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη μεγάλη ανατροπή, εξασφαλίζοντας παράλληλα το δικαίωμα να υπερασπιστεί τον τίτλο που κέρδισε πέρσι, το απόγευμα της Κυριακής, μετά το τελικό 68-85.

Ο Παναθηναϊκός περιμένει πλέον έναν εκ των ΑΕΚ ή Ολυμπιακού στον τελικό της Κυριακής

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 39-38, 50-58, 68-85