BLOG

Remember remember this day of…November

Χρόνος Ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ύστερα από σχεδόν τρία χρόνια το ντέρμπι των Αιωνίων σε επίπεδο Ελληνικού πρωταθλήματος ήταν ξανά στις οθόνες μας. Με άκρως διαφορετικές εμφανίσεις στα παρκέ της Ευρωλίγκα, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός διασταύρωναν τα ξίφη τους στην πρώτη μάχη της σεζόν. Εκεί πάτησε ο Πρίφτης και κέρδισε κατα κράτος τον Γιώργο Μπαρτζώκα σε μία μάχη που όλοι θεωρούσαν οτι θα κριθεί άνετα για τους Ερυθρόλευκους.

Ο αγώνας ήταν όντως με τα πάνω του και τα κάτω του, αλλά όλοι μας θα θυμόμαστε τις τρελές εναλλαγές που είχε στο σκορ του, ειδικά από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι την ανέβασαν ως το +12 μόλις έξι λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί ήρθε το μπλακ άουτ. Τα πόδια των παιχτών του Ολυμπιακού που ήταν στον αγωνιστικό χώρο για περίπου όλο το δεύτερο ημίχρονο άρχισαν να βαραίνουν ενώ τα τρίποντα του Παναθηναϊκού άρχισαν να τους αγχώνουν. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού όπλισε την άμυνά του με “ζώνη” και ο αντίπαλος αδυνατούσε να πετύχει καλάθι παρά μόνο με βολές. Με 0/9 τρίποντα έληξε η τέταρτη περίοδος για τους Κόκκινους, με 7/10 για τους Πράσινους. Πως να μην έρθει τούμπα το αποτέλεσμα;

Στη σκακιέρα του αγώνα πάντως οι προπονητές αμφότεροι έκλεισαν το rotation κάτι που μας δείχνουν οι χρόνοι συμμετοχής των παιχτών τους. Ντόρσεϊ και Σλούκας 26 λεπτά, Παπανικολάου 30′, Βεζένκοφ 34′ και Φαλ 29΄. Απορία δημιουργεί το 5λεπτο του Λαρεντζάκη ο οποίος θα μπορούσε να δημιουργήσει “ένταση” στον Νέντοβιτς, ενώ τα 8 λεπτα των ΜακΚίσικ και Πρίντεζη θα μπορούσαν να γίνουν 12-13 δίνοντας σωστές ανάσες σε Παπανικολάου και Βεζένκοφ. Για τον Παναθηναϊκό οι Παπαπέτρου, Μέικον και Παπαγιάννης ήταν για 32 λεπτά μέσα ενώ Νέντοβιτς και Κασελάκης αγωνίστηκαν για 20 λεπτά τα οποία ήταν γεμάτα τρέξιμο. Συνεπώς η τύχη στην περίπτωση αυτή χαμογέλασε στον δεύτερο.

Γιατί χαμογέλασε στον δεύτερο; Μα όταν στον Ολυμπιακό σε άλλο ένα παιχνίδι τα δύο ατού του Σλούκας και Ντόρσεϊ έχουν μαζί 5/19 σουτ εντός πεδιάς πως να διεκδικήσεις κάτι παραπάνω. Οι πόντοι έρχονταν από Βεζένκοφ (19) και Φαλ (17) αλλά προσωπικά δεν θυμάμαι ντέρμπι Αιωνίων που να κρίθηκε στους ψηλούς. Αν υπήρξε, σίγουρα δεν ήταν πρόσφατο.

Από την άλλη και πως να χάσει ο Παναθηναϊκός όταν έχει τον Νεμάνια Νέντοβιτς συγκεντρωμένο στο έργο του από το 1ο λεπτό ως το τελευταίο που αγωνίστηκε πριν αποβληθεί με πέντε φάουλ. 24 πόντους για το Σέρβο με 4/4 δίποντα και 4/8 τρίποντα και 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ακόμα όμως και εκεί, στην αποβολή του οι Πράσινοι είχαν την τύχη με το μέρος τους, μιας και ο Σαντ Ρος σκόραρε το καθοριστικότερο τρίποντο της αναμέτρησης.

76-81 το τελικό σκορ και ο Ολυμπιακός χάνει δεύτερο σερί εντός έδρας ντέρμπι στην δεύτερη εποχή Μπαρτζώκα. Πλέον ο Έλληνας τεχνικός είναι υπεύθυνος για ότι συμβαίνει και πρέπει να διαχειριστεί σωστά το χρόνο και την ψυχολογία της ομάδας του. Ας είναι το ντέρμπι αυτό μάθημα στο ότι οι Ερυθρόλευκοι δεν είναι μία άτρωτη ομάδα και πως χρειάζονται παιχνίδια να διορθωθούν οι αδυναμίες.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός και ο προπονητής του δούλεψαν πάρα πολύ σωστά τον αγώνα που θα τους έβαζε μέσα στη διεκδίκηση του βασικού του στόχου της σεζόν που είναι το πρωτάθλημα. Πήραν άριστα στη βαθμολογία τους ωστόσο για σε αυτούς πρέπει αυτή η ημερομηνία να μείνει χαραγμένη για το δέσιμο που έδειξαν στο παρκέ και τον τρόπο με τον οποίο επέστρεψαν από το -12.

Υ.Γ.1: Ο Χασάν Μάρτιν αγώνα με τον αγώνα με ανησυχεί πιο πολύ με τον τρόπο που αγωνίζεται αλλά και αντιμετωπίζεται. 2 λεπτά απόψε με 2 φάουλ και μετά το απόλυτο μηδέν. Δεν ξέρω εάν μπορεί να αλλάξει κάτι στην περίπτωση αυτή.

Υ.Γ.2: Remember remember the 5th of November, ήταν το σύνθημα της ταινίας V for Vendetta. Από εκεί δανείστηκα τον τίτλο απόψε, ελπίζοντας οι δύο ομάδες κάθε φορά που δίνουν έναν δύσκολο αγώνα να θυμούνται αυτή τη μέρα. Ο ένας για να μην ξεχνάει τις αδυναμίες του και ο άλλος για να μην ξεχνάει για το τι είναι ικανός να κάνει.