Round Analysis

Round 5 Analysis

ANADOLU EFES ISTANBULUNICS KAZAN 71-68

Η Εφές πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στην εφετινή σεζόν για την Euroleague και όπως δείχνει και το τελικό σκορ τα κατάφερε με μεγάλη δυσκολία. Η Ούνικς μπήκε ελαφρώς καλύτερα στο παιχνίδι και με μπροστάρηδες τους Lorenzo Brown και Hezojna κράτησε μικρό προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η Εφές αντίθετα που παρατάχτηκε με σοβαρές απουσίες όπως των Micic, Simon και Anderson δεν μπορούσε να βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και πήρε λύσεις κυρίως από τον Pleiss που δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι. Στην 3η περίοδο η Ούνικς πήρε σκορ από τον Canaan με μεγάλα σούτ και η άμυνα της Εφές συνέχισε να “μπάζει”, έτσι ο Αταμάν αποφασίζει στην 4η περίοδο να αφήσει στον πάγκο τον Larkin (δύσκολη απόφαση δεδομένης της απουσίας και του Micic) και να πορευτεί με άκρως αμυντική πεντάδα (Gazi, Beaubois, Bryant, Moerman, Dunston). O τούρκος προπονητής δικαιώθηκε για την επιλογή του και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Καταλυτικός παίκτης για την Εφές στο να γυρίσει το παιχνίδι ήταν ο Moerman (10π,9ρ), ο οποίος θύμισε τον παίκτη πριν τον τραυματισμό του, με γεμάτη στατιστική και πολλή ενέργεια στην άμυνα. Αρκετή βοήθεια πήρε και από τους Pleiss (12π,6ρ) και Beaubois (14π,3ρ,3α), ενώ στα ρηχά έμεινε ο Larkin για τα δεδομένα του. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Lorenzo Brown (16π,5ρ,4α), Hezojna (14π,7ρ,5α) και Canaan (16π,4ρ). Επίσης 2 παίκτες έκαναν ντεμπούτο, ένας για την κάθε ομάδα, ο OJ Mayo για την Ούνικς o οποίος έδειξε ότι χρειάζεται αρκετό χρόνο προσαρμογής ακόμα στην νέα πραγματικότητα της Euroleague και ο Bryant για την Εφές ο οποίος ήταν σαν να μην έλειψε ούτε μια μέρα από την διοργάνωση με 14 πόντους σε 32.03 λεπτά συμμετοχής.

Το παιχνίδι κρίθηκε καθαρά στην διαφορά εμπειρίας που υπάρχει μεταξύ των 2 ομάδων. Στα κρίσιμα σημεία οι Τούρκοι ήταν ψυχραιμότεροι, έβαλαν τα μεγάλα σουτ και πήραν μια δύσκολη νίκη. Αυτή η νίκη ήταν επιτακτική για τους πρωταθλητές Ευρώπης και την πήραν, από την άλλη οι Ρώσοι ψάχνουν ακόμα να βρουν ταυτότητά στο παιχνίδι τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 47-51, 71-68

ZALGIRIS KAUNASFC BAYERN MUNICH 73-75

Σε ένα παιχνίδι που και οι 2 ομάδες έψαχναν την πρώτη τους νίκη στην φετινή διοργάνωση, η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με την ώθηση του υπέροχου κόσμου της έχτισε γρήγορα διψήφια διαφορά. Με Nebo και Lekavicius να κάνουν πραγματικά “πάρτι” η Μπάγερν έδειχνε ανήμπορη να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και ο Lucic (ο οποίος έπαιξε το πρώτο του παιχνίδι για φέτος) να φαίνεται απελπιστικά μόνος. Στο 2ο δεκάλεπτο δυνάμωσε την άμυνά της η Μπάγερν και έβαλε φρένο στον γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων χωρίς όμως να είναι εύστοχη και έτσι διατηρήθηκε η διψήφια διάφορα των Λιθουανών. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς άλλο έργο, η Ζαλγκίρις πάσχιζε να σκοράρει κ όσο κυλούσε ο χρόνος φαινόταν να μένει από δυνάμεις και λύσεις τόσο σε άμυνα αλλά και επίθεση. Η Μπάγερν με πιο γεμάτο ρόστερ ποιοτικά αλλά κ ποσοτικά κέρδιζε έδαφος κάθε δευτερόλεπτο που περνούσε, μπήκαν στην εξίσωση του ματς οι έμπειροι Τhomas, Hilliard, Walden και μαζί με τον Lucic οδήγησαν την Μπάγερν στην νίκη.

Δυστυχώς η Ζαλγκίρις δεν έχει την πολυτέλεια να στερείται τις υπηρεσίες 2 βασικών παικτών όπως ο Lauvergne και ο Strelnieks. Με την παλιά φρουρά των Λιθουανών να μην μπορούν να βοηθήσουν αρκετά πλέον και χωρίς να έχει καταφέρει να καλύψει τους ποιοτικούς παίκτες που έχασε το καλοκαίρι προμηνύεται δύσκολη η σεζόν. Ευχάριστη έκπληξη ο νεαρός ψηλός Blazevic για τους Λιθουανούς, βρίσκει χρόνο πλέον λόγω του τραυματισμού του Lauvergne και δείχνει πολύ καλά στοιχεία. Από την άλλη φάνηκε πόσο έλειψε ο αρχηγός των Βαυαρών από τα πρώτα παιχνίδια, ο Lucic (17π,4ρ) ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος ο καλύτερος της αναμέτρησης, καθοριστικοί ήταν επίσης ο Thomas (15π,4ρ) που πήρε τις 2 κρισιμότερες επιθέσεις στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης για τους Βαυαρούς και ευστόχησε με ωραίες ατομικές προσπάθειες, μεγάλα σουτ έβαλε και ο Hilliard (14π) στις αρχές της 4ης περιόδου, μεγάλη νίκη ψυχολογίας για την Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-27, 55-52, 73-75

MACCABI PLAYTIKA TEL AVIVPANATHINAIKOS OPAP ATHENS 77-73

Αφιλόξενο αποδείχθηκε για ακόμη μια φορά το Τελ Αβίβ για τον Παναθηναϊκό. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν νευρικές και άστοχες το παιχνίδι, ώσπου στο παιχνίδι μπαίνει ο Nunnally και λύνει τα προβλήματα της Μακάμπι, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος σημάδεψε τον Nedovic που με τον Perry αποτελούν πολύ ευάλωτο δίδυμο στην άμυνα, ο ένας λόγω δύναμης κ ο άλλος λόγω ύψους. ‘Έτσι με συνεχόμενους πόντους και δημιουργίες του Nunnally η Μακάμπι έχτισε μια μικρή διαφορά. Ο Δημήτρης Πρίφτης ενώ διόρθωσε τα προβλήματα του Παναθηναϊκού στην άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, στην επίθεση δεν έβρισκε λύσεις, έτσι η Μακάμπι πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 33-23. Στο 3ο δεκάλεπτο με πολυφωνία στην επίθεση οι Ισραηλινοί διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμά τους 55-40. Το βράδυ φαινόταν πολύ εύκολο για την Μακάμπι με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 20 πόντους 7.34 πριν το τέλος 64-44. Κάπου εκεί όμως πήρε το όπλο του ο Macon που με συνεχόμενους πόντους ψαλίδισε την διαφορά και με συμπαραστάτες τους Papapetrou και Okaro μπήκαν ξανά στο παιχνίδι οι Πράσινοι, ήταν όμως αργά, οι Ισραηλινοί πήραν μια δίκαιη νίκη και ο Παναθηναϊκός έμεινε με την καλή παρουσία στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης.

Ο Nunnally (18π,6ρ,3α) ήταν ο mvp του παιχνιδιού καθώς με την είσοδό του άλλαξε τον ρυθμό του ματς, άνοιξε την άμυνα του Παναθηναϊκού και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη. Την διαφορά αναμεσά στις 2 ομάδες έκανε ξεκάθαρα ο πλουραλισμός της Μακάμπι στην επίθεση. Πήρε πόντους με όλους τους τρόπους, κοντά και μακριά από το καλάθι. Στο ρόστερ του Παναθηναϊκού υπάρχουν μόνο 3 παίκτες που μπορούν να δημιουργήσουν είτε για τον εαυτό τους είτε για συμπαίκτη τους, Papapetrou, Nedovic, Macon αλλά κυρίως και οι 3 δημιουργούν για τον εαυτό τους καθώς κανείς τους δεν είναι playmaker, σε συνδυασμό με το ότι κανείς ψηλός του Παναθηναϊκού δεν δίνει post παιχνίδι για δημιουργία ή σκοράρισμα οδηγεί τους πράσινους σε επιθετικό αδιέξοδο, ελπίζοντας μόνο στις εμπνεύσεις των τριών. Ερωτηματικό αποτελεί ο Ferrell που ίσως δώσει λύσεις. Να τονίσουμε για ακόμη μια φορά την αρνητική εμφάνιση των Perry και Evans. Από την άλλη η Μακάμπι χωρίς να εντυπωσιάζει έφτασε τις 3 νίκες στην διοργάνωση και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73

AX ARMANI EXCHANGE MILANLDLC ASVEL VILLEURBANNE 73-72

Έστω και με δυσκολία η Αρμάνι κατάφερε να διατηρήσει το αήττητό σερί της απέναντι στην έκπληξη μέχρι στιγμής της διοργάνωσης. Η Βιλερμπάν με εξαιρετική άμυνα περιόρισε τα ατού της Αρμάνι στο πρώτο ημίχρονο την κράτησε στους 26 πόντους μόνους και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων. Τα γκάζια του Εττόρε Μεσσίνα στους παίκτες του έπιασαν τόπο και το τοπίο αντιστράφηκε, δέχθηκαν μόλις 11 πόντους στην 3η περίοδο και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 51-51. Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, με τον Okobo να το έχει πάρει προσωπικά αλλά οι Ιταλοί είχαν αντίθετη άποψη, ο άφαντος Hall μέχρι εκείνη την ώρα βάζει το μεγαλύτερο τρίποντο του αγώνα 30 δεύτερα πριν την λήξη και διαμορφώνει το τελικό 73-72. Ο Okobo κλείστηκε καλά στην τελευταία επίθεση των Γάλλων, πάσαρε αλλά ο Lighty αστόχησε ελεύθερος.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπως ας πούμε το επιθετικό ριμπάουντ του Hines από το οποίο ήρθε το μεγάλο τρίποντο του Hall. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Melli (14π,6ρ) με σταθερή απόδοση σε όλο το ματς, ο δικός μας Dinos Mitoglou δεν συνέχισε το σερί καλών εμφανίσεων και έμεινε στα ρηχά. Για τους φιλοξενούμενους εκπληκτικός ήταν ο Okobo (25π,3α) για ακόμα ένα παιχνίδι, θετικός και ο Κοstas Antentokounmpo (4π,5ρ). Η Αρμάνι παραμένει αήττητη και εδραιώνεται στην πρώτη 4αδα της διοργάνωσης, ενώ για την Βιλερμπάν ήταν απλώς μια ήττα εντός προγράμματος.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 26-40, 51-51, 73-72

REAL MADRIDFENERBAHCE BEKO ISTANBUL 70-69

Ματσάρα έγινε και στην Μαδρίτη, με την Ρεάλ να παρατάσσεται χωρίς τους Τavares και Llull ενώ για τους Τούρκους έλειπε για ακόμα ένα παιχνίδι ο Barthel. Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν μουδιασμένοι και η Φενέρ το εκμεταλλεύτηκε παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα. Στο 2ο δεκάλεπτο ο αγώνας άνοιξε με τον De Colo να ηγείται των τούρκων και με όμορφο μπάσκετ να κρατάνε σταθερά το προβάδισμα 35 – 41. Στο 2ο ημίχρονο ο πιτσιρικάς Alocen έδωσε ενέργεια στην Ρεάλ που φαινόταν άχρωμη μέχρι εκείνη την ώρα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι αλλά με την Φενέρ να είναι πάντα με ένα καλάθι μπροστά, λίγο πριν το τέλος άλλαξαν οι ισορροπίες με ένα λάθος σφύριγμα των διαιτητών υπέρ της Ρεάλ που μάλιστα δέχθηκε και τεχνική ποινή ο κύριος Djordjevic. Oι τούρκοι είχαν την ευκαιρία τους να πάρουν το παιχνίδι αλλά ο Shayok αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Συγκινητικός για τους γηπεδούχους ήταν ο Poirier (5π,17ρ) που προσπάθησε να καλύψει και το κενό του Tavares, στην επίθεση δεν τα κατάφερε αν κ έβαλε τις κρίσιμες βολές στο τέλος, στην άμυνα όμως ήταν φοβερός κατεβάζοντας 11 αμυντικά και 6 επιθετικά ριμπάουντ. Επιθετικά για την Ρεάλ ξεχώρισε ο Causer (16π). Για την Φενέρ ξεχώρισε ο De Colo (11π,6α). Ο Λάσο ανακάτεψε περισσότερο την τράπουλα, βρήκε λύσεις και κέρδισε τον αγώνα. Ο Djordjevic χάνει ακόμα ένα παιχνίδι που φαινόταν δικό του, μόνη ένσταση η χρησιμοποίηση του Shayok τα κρίσιμα τελευταία λεπτά κ ο παροπλισμός του Pierre που θα μπορούσε να δώσει λύσεις, επίσης ακόμα ένας εκ των ποιοτικότερων παικτών της Φενέρ ο Guduric αγωνίστηκε μόνο 4.19.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 35-41, 50-52, 70-69

CSKA MOSCOWOLYMPIACOS PIRAEUS 88-82

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος απέναντι στην λαβωμένη CSKA. Mε αιχμή του δόρατος τον Dorsey o οποίος ”πυροβολούσε” από παντού και με τους ερυθρόλευκους να έχουν χάσει μόνο 2 σουτ στο 1ο δεκάλεπτο τελείωσε την περίοδο με προβάδισμα 20-25. Το οποίο όμως φάνταζε λίγο αν σκεφτεί κανείς το τέλειο επιθετικό παιχνίδι που είχε κάνει κ την μέτρια CSKA μέχρι εκείνο το σημείο. Όπως ήταν λογικό οι Ρώσοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, ο Clyburn έπιασε δουλειά και οι ρόλοι αντιστράφηκαν, τέλειο επιθετικό παιχνίδι από CSKA σαστισμένος Ολυμπιακός να πηγαίνει τελικά στο μείον 10 στα αποδυτήρια 48-38. Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι Ρώσοι με μεστό παιχνίδι διατήρησαν το προβάδισμά τους παρά τις προσπάθειες των Dorsey και Livio και έφτασαν σχετικά εύκολα στην νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν φυσικά ο Clyburn (29π,3ρ,4α), οι πειραιώτες δεν βρήκαν ποτέ λύση πάνω του. Επίσης αφανής ήρωας για τους Μοσχοβίτες ήταν ο Bolomboy (16π,5ρ) που έδωσε ταχύτητα κ εύκολους πόντους. Από την άλλη ο Dorsey (32π,4ρ,2α) ήταν εξωπραγματικός αλλά δεν έφτανε, απογοήτευση ήταν ο Kostas Sloukas για τους Πειραιώτες που δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα και είναι απαραίτητος σε τέτοια μεγάλα παιχνίδια. Το καλό για τον Ολυμπιακό είναι ότι έκανε μια ήττα εντός προγράμματος (άσχετα με τις απουσίες της CSKA) που σίγουρα δεν θα του στοιχίσει για την συνέχεια. Οι Ρώσοι από την άλλη έχουν ατελείωτη ποιότητα, παίζουν χωρίς Milutinov, Grigonis και Shengelia και παρόλα αυτά έχουν το βάθος και την ποιότητα να τους καλύψουν, επίσης έκανε ντεμπούτο και ο Faried ο οποίος έδειξε εντελώς εκτός ρυθμού.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82

CRVENA ZVEZDA MTS BELGRADEALBA BERLIN 63-78

Στο λιγότερο εμπορικό παιχνίδι της βραδιάς η Αlba πήρε εύκολα την νίκη σε μια έδρα που κανείς δεν θα περάσει εύκολα. Ο Ερυθρός είναι πολύ σκληρή ομάδα και πήγε να επιβάλλει αυτό το παιχνίδι από την αρχή, τα κατάφερε για ένα δεκάλεπτο αλλά η Αlba είναι ομάδα με αρχές και παίζει το ίδιο μπάσκετ είτε χάνει με 20 είτε κερδίζει τόσο. Στο 2ο δεκάλεπτο επέβαλλε τον δικό της ρυθμό και με ωραίο μπάσκετ προηγήθηκε 25-38. Στο δεύτερο ημίχρονο συντηρήθηκε εύκολα η διαφορά για τους Γερμανούς με τους Walters και Kuzmic να μοιάζουν απελπιστικά μόνοι για τον Ερυθρό.

Αν κάποιος ξεχώρισε ελαφρά ήταν ο Lo (17π,2α) για την Αlba που πήρε σκορ από πολλούς παίκτες της. Από την άλλη πλευρά μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Kuzmic (16π,6ρ) μετά από καιρό, πολύ κατώτερος του αναμενομένου ήταν ο Kalinic που όπως φάνηκε είναι το βαρόμετρο αυτής της ομάδας. Μιλάμε για 2 ομάδες που δεν έχουν συγκεκριμένο στόχο (ειδικά η Alba), αλλά αν θες να κάνεις ένα βήμα παραπάνω πρέπει να πάρεις αυτό το ματς ειδικά αν είσαι γηπεδούχος.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 25-38, 46-58, 63-78

BITCI BASKONIA VITORIA-GASTEIZAS MONACO 78-66

Το 3Χ3 έκαναν οι Βάσκοι που όπως είπαμε και νωρίτερα αν θες να κάνεις το βήμα παραπάνω πρέπει να παίρνεις αυτά τα παιχνίδια. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με μικρό προβάδισμα της Baskonia 38-35. Στο 3ο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Ivanovic μπήκαν με πατημένο το γκάζι σε άμυνα και επίθεση χτίζοντας διαφορά 14 πόντων με την Monaco να αντιστέκεται μόνο με ατομικές προσπάθειες των James και Andjusic. Στην τελευταία περίοδο οι Μονεγάσκοι δεν κατάφεραν να ρίξουν ποτέ την διαφορά κάτω από τους 6 πόντους καθώς η Baskonia είχε πάντα απαντήσεις με απλό μπάσκετ σε ότι και αν δοκίμαζαν οι αντίπαλοι φτάνοντας εύκολα στο τελικό 78-66.

MVP του αγώνα ο καταπληκτικός Fontecchio (20π,7ρ,4α) που πραγματικά έκανε τα πάντα και με πολύ καλά ποσοστά, από ότι φαίνεται πάνε οι Ιταλοί στους Βάσκους. Άξιοι συμπαραστάτες οι Granger (12π,6α) και Nnoko (14π,7ρ). Για την Monaco πρώτος σκόρερ ήταν ο Mike James (18π,5ρ) αλλά με κάκιστα ποσοστά. Για πολλούς ο Dusko Ivanovic θεωρείται παλιάς σχολής και ξεπερασμένος, το σίγουρο είναι ότι οι ομάδες του έχουν αρχή και τέλος και άκρως πειθαρχημένο παιχνίδι και όσο βρίσκει απέναντί του ομάδες ”σύγχρονες” αλλά χωρίς αρχές σαν την Monaco τότε θα κερδίζει.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-35, 60-46, 78-66

FC BARCELONAZENIT ST PETERSBURG 84 – 58

Σε ένα παιχνίδι που δεν σηκώνει ιδιαίτερη κριτική η Barca πήγε εύκολα στο 5-0 και έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μόνο για ένα δεκάλεπτο, στο 2ο δεκάλεπτο άρχισε η κατηφόρα για τους Ρώσους στο Παλαού. Οι Καταλανοί σημάδευαν κάθε miss match και σκόραραν με όλους τους τρόπους, ειδικά οι ψηλοί τους κλείνοντας το ημίχρονο 44-27. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Saras να κάνει rotation και να μοιράζει τον χρόνο φτάνοντας σε μια πάρα πολύ εύκολη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Mirotic (20π,4ρ), για τους ηττημένους έκανε κάποιες φιλότιμες προσπάθειες ο Ponitka (8π,6ρ). Το κέρδος για τον Saras πέρα από το βαθμολογικό είναι ότι είδε όλους τους παίκτες να αγωνίζονται για 40 λεπτά με απόλυτη συγκέντρωση και προσήλωση, ξέρουμε όλοι πόσο δύσκολο είναι αυτό όταν κερδίζεις στην μεγαλύτερη διάρκεια με 20+ πόντους. Αρνητικό για τον Javi Pascual πέρα της ήττας είναι η λευκή πετσέτα που πέταξε η ομάδα του από το 2ο κιόλας δεκάλεπτο, το παρήγορο ότι ήταν απλά μια ήττα εντός προγράμματος.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-27, 66-41, 84-58

ΣΧΟΛΙΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ: Κερδισμένες της αγωνιστικής είναι η Baskonia και Maccabi που με τις νίκες τους αναρριχήθηκαν στην πρώτη 8αδα. Η Real και Cska εδραιώθηκαν στην πρώτη 4αδα, Bayern και Efes πήραν το φιλί της ζωής με την πρώτη τους νίκη και η Αlba έκανε διπλό ελπίδας. Χαμένες της αγωνιστικής είναι ο Ερυθρός και η Zalgiris που έκαναν εντός έδρας ήττες που δύσκολα ρεφάρονται.