Round Analysis

Round 6 Analysis

AS MONACOCRVENA ZVEZDA MTS BELGRADE 70-62

Μονεγάσκοι έστω και δύσκολα έφτασαν στην 3η τους νίκη. Μπήκαν αρκετά καλά στο παιχνίδι αν και χωρίς τον ηγέτη τους στην βασική 5αδα Μike James. H είσοδος του James λίγο πριν την λήξη της 1ης περιόδου αποδιοργάνωσε την Μοnaco κυρίως στην άμυνα και έτσι ο Ερυθρός βρήκε την ευκαιρία και πλησίασε στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια λίγο πίσω με το 41-36. Στην αρχή της 3ης περιόδου με τον James να παραμένει νωθρός οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον προπονητή των γηπεδούχων να καλεί εσπευσμένα time out. Οι Μονεγάσκοι συνήλθαν και πήραν ξανά το προβάδισμα χωρίς όμως να ξεκολλάει από πάνω τους όμως ο μαχητικός Ερυθρός. Παρότι κακός σε όλη την διάρκεια του ματς ο James βάζει ένα τεράστιο τρίποντο στο 60-59 που δίνει στην Μonaco το μαξιλαράκι ασφαλείας που χρειαζόταν για να φτάσει στην νίκη με 70-62 τελικά.

Καλύτερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο γνωστός μας Alpha Diallo(19π,7ρ,3κλ) και άξιος συμπαραστάτης ήταν ο βετεράνος Λιθουανός Motiejunas(14π,8ρ) που του ταίριαξε το ματς. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Wolters(18π,5α) και Kalinic(14π,5ρ,3α). Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι πολύ άστοχος ο Mike James αν και πιστώνεται ένα μεγάλο σουτ πριν το τέλος. Πολύ σημαντική νίκη για την Monaco που δείχνει να έχει την ποιότητα να κερδίζει αντιπάλους που είναι ίδιας δυναμικότητας και με παρόμοιους στόχους.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-36, 56-53, 70-62

FENERBAHCE BEKO ISTANBULFC BARCELONA 74-76

Σε ένα ματς για σκληρά νεύρα που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ η Μπάρτσα διατήρησε το απόλυτο νικών στην φετινή διοργάνωση. Οι τούρκοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και με φοβερή άμυνα και πολύ ψηλή 5αδα (Henry,Guduric,Pierre,Vesely,Booker) έκαναν γρήγορα το 10-2 με μπροστάρη τον Vesely και με τον Saras να καλεί το πρώτο ταιμ αουτ της αναμέτρησης. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε, οι “αναπληρωματικοί” της Φενέρ αποδείχθηκαν soft για τέτοιο παιχνίδι σε αντίθεση με αυτούς της Μπαρτσελόνα που “μάσαγαν σίδερα” έτσι πήγαν στο ημίχρονο με το 29-35. Στο δεύτερο ημίχρονο οι τούρκοι αντέδρασαν, με τον Djordjevic να κλείνει αρκετά το rotation και τις 2 ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος. Ο Booker 7 δεύτερα πριν το τέλος ισοφαρίζει το ματς αλλά την τελευταία λέξη την είπε o Mirotic που ήταν μετριότατος μέχρι εκείνη την ώρα, ο Saras μετά απο ταιμ αουτ του δίνει την μπάλα στο χαμηλό post και υπό ασφυκτική άμυνα του Booker εκείνος σκοράρει και χαρίζει την νίκη στους Καταλανούς.

Εξαιρετικός για τους νικητές ήταν για ακόμη μία φορά ήταν ο Davies(16π,3ρ,4κλ) όπως επίσης πολύ καλοί ήταν οι Higgins(18π) και Calathes(11π,4ρ,7α). Αφανής ήρωας για τους Καταλανούς ήταν ο Smits που έδωσε σκληράδα και δύναμη στην ομάδα του. Φανταστικός για τους ηττημένους ήταν ο Vesely(24π,8ρ) και Guduric(17π,3α). Απογοήτευση του αγώνα ο De Colo(4π,6λάθη) που δεν βοήθησε καμία στιγμή την ομάδα του. Ο Saras με πολύ στοχευμένο και σκληρό παιχνιδι φτάνει στην 6η του νίκη, ενώ η ομάδα του Djordjevic που δείχνει ότι μπορεί να κοντράρει οποιονδήποτε αντίπαλο και έχει την ποιότητα να φτάσει ψηλά χάνει ακόμα ένα ματς στο σουτ δείχνοντας ότι δυσκολεύεται στην διαχείριση ειδικών καταστάσεων.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-35, 48-49, 74-76

OLYMPIACOS PIRAEUSALBA BERLIN 87-83

Σε ένα παιχνίδι που έδειχνε ότι θα είναι εύκολο για τους Ερυθρόλευκους τελικά ίδρωσαν για να κερδίσουν. Οι 2 ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ στην αρχή του παιχνιδιού αλλά ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου τους έδωσε διαφορά 8 πόντων 27-19. Οι πειραιώτες ήλεγχαν για 3 δεκάλεπτα απόλυτα το παιχνίδι αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαν στον ρυθμό των φιλοξενούμενων χωρίς λόγο, αντί να πάει σε αργό παιχνίδι ο Ολυμπιακός και να πάρει εύκολα την νίκη άνοιξε την άμυνα του και δέχθηκε πολλούς εύκολους πόντους. Κάπως έτσι μπήκε σε μπέλαδες αλλά για καλή του τύχη δεν το πλήρωσε, πιθανόν αν είχε απέναντί του μια πιο έμπειρη ομάδα να το είχε πληρώσει. Ήταν εύστοχος στο τέλος στις βολές και κέρδισε 87-83.

Πολύ καλός ήταν και πάλι ο Dorsey(13π,3ρ,2α), καλοί ήταν επίσης και οι Fall(8π,4ρ,3α) και Sloukas(10π,3ρ,6α). Γενικά ο φετινός Ολυμπιακός έχει πολυφωνία σε άμυνα και επίθεση και στα περισσότερα του παιχνίδια μοιράζεται η πίτα του σκοραρίσματος, έφτασε τις 4 νίκες έχοντας χάσει 2 ματς εκτός έδρας με Barca και Cska που σίγουρα δεν θα του στοιχίσουν και ίσως δεν περάσει κανείς από αυτές τις έδρες. Από την άλλη η Alba συνεχίζει μια χρονιά χωρίς άγχος και ότι βγει, για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Sikma(9π,10ρ,8α) και Da Silva(17π).

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 52-42, 71-59, 87-83

MACCABI PLAYTIKA TEL AVIVZALGIRIS KAUNAS 76-62

Εύκολο βράδυ για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου η οποία δείχνει να βρίσκει ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-20. Η φετινή Ζαλγκίρις όμως δεν έχει την ομοιομορφία και το βάθος των προηγούμενων ετών, έχει πολλά κενά στο παιχνίδι της και στο δεύτερο δεκάλεπτο την κατάπιε η Μακάμπι με 23-10 επιμέρους σκορ. Οι ψηλοί των Ισραηλινών κυριάρχησαν στην γυμνή ρακέτα των Λιθουανών και έφτασαν εύκολα στο τελικό 76-62.

Κορυφαίος για την Μακάμπι ο Derrick Williams(17π,7ρ) που μαζί με τον Zizic(14π,9ρ) κέρδισαν όλες τις μάχες στην ρακέτα. Για την Ζαλγκίρις πάλεψε ο βετεράνος Milaknis(17π). Η διαφορά των 2 ομάδων είναι ότι η μία έχει την πολυτέλεια να έχει για 5o ψηλό τον Lessort ενώ η άλλη είναι αναγκασμένη να παίζει 20 λεπτά με τον γερόλυκο Jankunas και τον νεαρό Blazevic. Η Μακάμπι εδραιώνεται στην πρώτη 8αδα ενώ η Ζαλγκιρις ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-30, 58-46, 76-62

FC BAYERN MUNICHAX ARMANI EXCHANGE MILAN 83-77

Ντέρμπι είχαμε στο Μόναχο με την Μπάγερν τελικά να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα. Οι 2 ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με όλα τα δεκάλεπτα να είναι μοιρασμένα, το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και αυτός που το χρειαζόταν περισσότερο το πήρε, η νίκη για τους Γερμανούς σφραγίστηκε μερικά δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τρίποντη βόμβα του Thomas μετά από εξαιρετική πάσα του Lucic. Να τονίσουμε για ακόμη μια φορά πόσο σημαντική ήταν η επιστροφή του Lucic για τους Βαυαρούς που για δεύτερο συνεχόμενο ματς τους οδηγεί στην νίκη.

Μvp για τους νικητές ήταν ο Lucic(20π,3α), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Walden(16π,3α) και Hunter(9π,10ρ). Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Mitoglou(13π,8ρ,3α) και Melli(16π,8ρ). Η Μπάγερν παρά τις απώλειες παικτών που είχε το καλοκαίρι κατάφερε να γεμίσει με αρκετή ποιότητα και εμπειρία το ρόστερ της, δείχνει πιο πλήρης από πέρυσι και δεν θα αργήσει να βρει τον δρόμο της, σίγουρα θα είναι και φέτος αρκετά ανταγωνιστική ασχέτως αν θα καταφέρει να μπει στα play-off. H Αρμάνι έκανε την πρώτη της ήττα και παραμένει σε τροχιά 4αδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-39, 59-54, 83-77

UNICS KAZANBITCI BASKONIA VITORIA-GASTEIZ 83-69

Ένα παιχνίδι που οι Ισπανοί δεν κατέβηκαν ποτέ στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 24-17. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και με ρεσιτάλ τριπόντων από την Unics είχαμε σκορ περιόδου 24-6, εκεί τελείωσε το ματς για τους Βάσκους που δεν συνήλθαν ποτέ. Στα τελευταία λεπτά απλά η Baskonia μάζεψε την διαφορά που έφτασε μέχρι και 30 πόντους και έχασε αξιοπρεπώς 83-69.

Καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Vorontsevitc(14π,7ρ,3α) με συμπαραστάτη τον John Brown(14π,6ρ,5κλ). Από τους ηττημένους πάλεψε μόνο ο Baldwin(23π) αλλά με δύσκολες ατομικές προσπάθειες χωρίς να αλλάξει πάσα, δείχνει άλλος παίκτης σε σχέση με πέρυσι, με πολλά νεύρα και εκτός κλίματος. Να τονίσουμε ότι οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν χωρίς τον πιο φορμαρισμένο τους παίκτη τον Gedraitis και η απουσία του έβγαλε μάτια. Αυτή η ήττα ίσως στοιχίσει στην Baskonia στο κυνήγι της 8αδας καθώς αποτελεί ευάλωτη έδρα το Καζάν.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 48-23, 66-44, 83-69

ZENIT ST PETERSBURGREAL MADRID 68-75

H Ρεάλ επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία στη διοργάνωση με μια μεγάλη νίκη σε μια δύσκολη έδρα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 13-22, όταν όμως ο Laso απέσυρε τον Tavares για να πάρει μερικές ανάσες οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν καθώς η εναέρια κυκλοφορία ελευθερώθηκε, έτσι τούμπαραν το ματς και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 40-39. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Βασίλισσα με μαέστρο τον Heurtel κράτησε σταθερά καλή απόδοση και δραπέτευσε από την Αγία Πετρούπολη.

Ο Heurtel(15π,3ρ,6α) όπως είπαμε έκανε καταπληκτικό παιχνίδι ενώ για τους Ρώσους δεν διακρίθηκε κάποιος σε μια μέτρια βραδιά για τους παίκτες του Pascual. H Ρεάλ λοιπόν χωρίς να εντυπωσιάζει έχει βάλει πλώρη για το πλεονέκτημα έδρας καθώς εκμεταλλεύεται και τα στραβοπατήματα των άμεσων ανταγωνιστών της. Από την άλλη πλευρά ο Xavi Pascual αναπολεί σίγουρα τον Pangos καθώς το πρόβλημα στην δημιουργία είναι εμφανές για την ομάδα του, στην ουσία αναγκάζεται να αγωνιστεί χωρίς καθαρό άσσο, αν δεν λυθεί αυτό δύσκολα θα μπει στα play-off η ομάδα της Πετρούπολης.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 40-39, 57-59, 68-75

LDLC ASVEL VILLEURBANNECSKA MOSCOW 70-68

Μεγάλο ματς στην Γαλλία και ακόμα μια μεγάλη νίκη για την Βιλερμπάν απέναντι σε μία πολύ έμπειρη αλλά λαβωμένη αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με πατημένο το γκάζι και πήραν διψήφια από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο 26-13. Η μουδιασμένη Cska βελτίωσε την εικόνα της στο 2ο δεκάλεπτο και πήγαν στο ημίχρονο πίσω με 9 πόντους 39-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρωσική αρκούδα βγήκε από την χειμέρια νάρκη και με πολύ ωραίο μπάσκετ προηγήθηκε 53-56 και εκεί που φαινόταν ότι θα καθάριζε το ματς άρχισε να μένει από δυνάμεις και ιδέες. Οι Γάλλοι με ενέργεια στην άμυνα και τον Okobo να βγαίνει μπροστά στα δύσκολα γύρισαν το παιχνίδι, με την Cska να έχει την ευκαιρία της στο τέλος αλλά με τον Clyburn να αστοχεί υπό κακές προϋποθέσεις.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Fall(12π,10ρ) αλλά και ο Okobo(14π,4ρ,3) που έβαλε όλα τα κρίσιμα σουτ στο τέλος. Η Cska είχε σε καλή μέρα τον Hackett(16π). Ακόμα και ομάδες σαν την Cska του τεράστιου μπάτζετ είναι δύσκολο να είναι σταθερές όταν χάνουν 3 παίκτες βασικούς των 30 λεπτών, που έχουν κάνει την προετοιμασία και έχουν βρει χημεία, κανένα συμβόλαιο των 2 μηνών δεν μπορεί να τους αντικαταστήσει, λογικό θα είναι λοιπόν να έχει τα πάνω της και τα κάτω της μέχρι να επιστρέψουν οι τραυματίες. Από την άλλη οι Γάλλοι δείχνουν ότι είναι έτοιμοι να χτυπήσουν την πόρτα της 8αδας φέτος, παίζουν το πιο σύγχρονο μπάσκετ ίσως βασιζόμενοι στην αθλητικότητα τους, όλοι έχουν τον ρόλο τους και είναι πολύ επικίνδυνη ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 39-30, 53-56, 70-68

PANATHINAIKOS OPAP ATHENSANADOLU EFES ISTANBUL 95-69

Απίστευτη Παναθηναϊκή βραδιά με εξωγήινο Macon. Ποιος θα το πίστευε ότι την πιο άνετη νίκη της αγωνιστικής θα την έκανε ο ΠΑΟ απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η καλή μέρα από το πρωί φάνηκε, οι παίκτες του Παναθηναϊκού σκέπασαν τα καλάθια τους κρατώντας την Εφές στους 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο έβαλε 30 πόντους στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 17 πόντων 52-35. Το έργο δεν άλλαξε και με τον Macon να ντύνεται Larkin και να πυροβολεί από παντου νικησε άνετα με 95-69. Να σημειωθεί ότι ο προπονητής των Τούρκων Αταμάν αποβλήθηκε στο 3ο δεκάλεπτο με δεύτερη τεχνική ποινή καθώς ξέσπασε στους διαιτητές για την τραγική εικόνα της ομάδας του.

Ο απόλυτος MVP του αγώνα και της αγωνιστικής ήταν ο Daryl Macon(34π,4ρ,3α) που αν τον κρατούσε περισσότερο ο Δημήτρης Πρίφτης στο παρκέ ίσως έσπαγε το ρεκόρ της Ευρωλίγκα στα τρίποντα σε έναν αγώνα που είναι 11, ο Macon είχε βάλει 9 ήδη στην αρχή της 4ης περιόδου. Ο συγκεκριμένος παίκτης δείχνει τις τελευταίες αγωνιστικές ότι ανέβηκε το σκαλί από το BCL στην EUROLEAGUE, μένει να το κάνουν και οι υπόλοιποι γιατί ο ΠΑΟ τους χρειάζεται. Ο Παναθηναϊκός λοιπόν πάει στις 2 νίκες κρατώντας την έδρα του που είναι το πιο σημαντικό σ αυτήν την διοργάνωση αν θες να έχεις στόχους. Από την άλλη λαβωμένη Εφές για να είμαστε δίκαιοι περιμένει την επιστροφή Micic και μαζί και την επιστροφή στις νίκες καθώς πλέον έχει μπλέξει όσον αφορά τουλάχιστον τον πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 52-35, 78-55, 95-69

ΣΧΟΛΙΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ: Γενικά ήταν μία αγωνιστική καλή για τους γηπεδούχους με 7 άσσους και μόλις 2 διπλά. Μεγάλες κερδισμένες τις αγωνιστικής οι 2 Ισπανικές ομάδες Real και Barca που έκαναν διπλά σε δύσκολες έδρες και πάτησαν γερά στις 2 πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, τέτοια διπλά δίνουν το πλεονέκτημα έδρας. Χαμένες οι 2 ηττημένες στην έδρα τους Fener και Zenit που βγήκαν εκτός 8αδας και ψάχνουν τώρα διπλά για να ρεφάρουν. Οι ήττες Fener και Zenit δείχνουν να ευνοούν αρκετά τον Olympiako που έχει ακριβώς τους ίδιους στόχους. Για μεγάλα διπλά ψάχνει πλέον και η Zalgiris για να ξαναμπεί στο κόλπο αλλά αυτή την στιγμή αυτό φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο. Η Efes φαίνεται να έχει μπλέξει αλλά έχει την ποιότητα να κερδίσει σε οποιαδήποτε έδρα και να ανατρέψει την κατάσταση οπότε δεν σηκώνει πρόβλεψη ακόμα.