19/03/2024
Basket League Top ΕΛΛΑΔΑ

ΑΕΚ – Προμηθέας Πάτρας 87-91: Νίκησε και στα Λιόσια και βλέπει τρίτη θέση ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας πέρασε με το διπλό από την έδρα της ΑΕΚ με 87-91, την οποία νίκησε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, μετά την επικράτηση στην Πάτρα για το Basketball Champions League και μπαίνει για τα καλά στο παιχνίδι της τρίτης θέσης στην Basket League, αφού βρίσκεται μία νίκη πίσω από το Περιστέρι.

Το ματς

Ιδιαίτερα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του ματς. Παρότι ο Προμηθέας είχε στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα που έφτασε ως και τους έξι πόντους (6-12), η ΑΕΚ δεν του επέτρεψε να το διευρύνει περισσότερο, με την περίοδο να λήγει στο 14-17.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι. Στο ξεκίνημά του, η ΑΕΚ προσπέρασε, αφού με 4-0 σερί, έγινε το 18-17. Η ομάδα της Πάτρας είχε τις λύσεις και με πρωταγωνιστή τον Μπαζίνα προηγήθηκε με 22-28. Η Ένωση προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως παρά το σουτ του Νάιτ που έφερε την διαφορά στο τρίποντο (29-32), ο Προμηθέας αύξησε το προβάδισμά του στο +9, 31-40, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται εν τέλει στο 32-40.

Με την έναρξη της επανάληψης, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, έπειτα από καλάθι του Χέιλ, με το οποίο το σκορ έγινε 32-42. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδώσουν τα όπλα. Με τους Κουζμίνσκας και Νάιτ να κάνουν υπερπροσπάθεια για να μείνει η ΑΕΚ ζωντανή, η Ένωση μείωσε στο -6, 41-47. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Προμηθέα με σερί 8-0 διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμα, 41-55. Έκτοτε όμως, ένα σπουδαίο 20-5 επιμέρους της ομάδας του Ηλία Ζούρου, που σφραγίστηκε με το τρίποντο του Καράμπελα στο τέλος της τρίτης περιόδου, είχε ως αποτέλεσμα η αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου να βρει προηγούμενη τους κιτρινόμαυρους με 61-60.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Ολυμπιακός: Σε δύο εβδομάδες επιστρέφει ο Μιλουτίνοφ

Το παιχνίδι είχε… ανάψει για τα καλά. Οι εναλλαγές στο σκορ διαδέχονταν η μία την άλλη, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να ξεφύγει με περισσότερους από τρεις πόντους. Φτάνοντας στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ στο 83-86, ο Κουζέλογλου μείωσε σε απόσταση αναπνοής με κάρφωμα (85-86), με 38″ για το τέλος, λίγο πριν ο Χέιλ ευστοχήσει σε δύο βολές και διαμορφώσει το 85-88. Στην αμέσως επόμενη επίθεση της ΑΕΚ, ο ΜακΡέι έχασε την κατοχή, ο Ρέινολντς είχε 1/2 βολές και η διαφορά ανέβηκε στο +4, 85-89. Ο Κουζέλογλου έκανε γρήγορα το 87-89, με 5″ για το τέλος, αλλά ο Χέιλ ήταν ξανά ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας και με ακόμα δύο βολές υπέγραψε το τελικό σκορ, 87-91.

MVP του ματς ήταν ο Χέιλ με 21 πόντους και 5 ασίστ. Στους 13 πόντους σταμάτησε ο Ρέινολντς, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Στέφενς. Για την ΑΕΚ, από 15 πόντους σκόραραν οι Νάιτ, Κουζέλογλου και Μακρέι.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-60, 87-91