16/04/2024
Euroleague Top ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ

Μπαρτσελόνα – Αρμάνι Μιλάνο 86-90: Έκανε τα εύκολα δύσκολα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά πήρε σπουδαίο διπλό στην Βαρκελώνη

Τεράστια νίκη για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, που κατάφερε να φύγει με το σπουδαίο αποτέλεσμα από την Καταλωνία, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες στην Ευρωλίγκα, μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Στο πρώτο μισό η Αρμάνι κυριάρχησε. Οι Ιταλοί πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους (36-51), όμως ένα μικρό 4-0 της Μπάρτσα διαμόρφωσε το 40-51, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν. Με τον Βέσελι να βάζει έξι πόντους και τον Πάρα να προσθέτει πέντε στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 59-63. Όμως, ένα 5-0 της Αρμάνι ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους εννιά, στο κλείσιμο του δεκαλέπτου (59-68). Στην τελευταία περίοδο η ισπανική ομάδα επιχείρησε να γυρίσει στη διεκδίκηση της νίκης, όμως δε κατάφερε σε κανένα σημείο ούτε καν να ισοφαρίσει την Αρμάνι, που έκανε εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος που είχε και πήρε έτσι τη πολύτιμο αυτό θετικό αποτέλεσμα.

Πολυτιμότερος των Ιταλών ο Μέλι με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. 21 σκόραρε ο Χολ, 19 ο Σιλντς, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Φλακαντόρι με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για την Μπαρτσελόνα, στους 17 πόντους σταμάτησε ο Κάλινιτς και 16 πρόσθεσε ο Λαπροβίτολα.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-51, 59-68, 86-90

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ  Κοινή ανακοίνωση παικτών, προπονητών και διαιτητών Euroleague: «Όχι περιττές και αδικαιολόγητες συγκρούσεις»