Μπαρτσελόνα – Ζενίτ

Leandro Bolmaro - Zenit St Petersburg - EB20

Η Μπαρτσελόνα γλίτωσε τα χειρότερα και ισοφάρισε τη σειρά με τη Ζενίτ σε 1-1 νικώντας με 81-78 στην παράταση τη δεύτερα αναμέτρηση.Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε για ακόμα μία φορά σε κακή μέρα τους Μίροτιτς και Καλάθη,τα βρήκε σκούρα απέναντι στο σύνολο του Πασκουάλ ωστόσο οι Ντέιβις και Χάνγκα είχαν αντίθετη άποψη στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Μετά το τέλος του αγώνα ο ισπανός τεχνικός της ρώσικης ομάδας έφυγε φανερά εκνευρισμένος από τον αγωνιστικό χώρο για ένα φάουλ το οποίο δεν δόθηκε στον Κέβιν Πάνγκος στην τελευταία επίθεση.

Καλύτεροι για τους νικητές Καταλανούς οι Ντέιβις με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ και Χίγκινς με 15 πόντους ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν με 23 πόντους τον Πάνγκος και με 17 τον Ουίλ Τόμας.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 38-29, 48-48, 66-66 κ.α., 81-78