19/03/2024
Euroleague Top VIDEO

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 68-77: Πρώτη “ερυθρόλευκη” ήττα από τους “καυτούς” Καταλανούς

Οι απουσίες, τα λάθη καθώς και το «νεκρό» τελευταίο πεντάλεπτο, στοίχισαν στον Ολυμπιακό που παρότι είχε επιστρέψει από το -15, γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν στο ΣΕΦ από την Μπαρτσελόνα με 77-68 σε μία αναμέτρηση με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, μεγάλα σερί αλλά και πολλά λάθη, ειδικά από τους γηπεδούχους. Παράλληλα οι περιορισμένες λύσεις (απόντες οι Γουίλιαμ Γκος, ΜακΚίσικ, Σίκμα) υποχρέωσαν τον Μπαρτζώκα να πάει σε μικρότερο ροτέισον, εννέα παικτών, και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα.

Απέναντι στον Ολυμπιακό ήταν μία Μπαρτσελόνα που «πάτησε» ελάχιστα στο ζωγραφιστό είχε όμως 15/26 τρίποντα με τους Αμπρίνες και Λαπροβίτολα να σημειώνουν τα 8.

Οι Ισπανοί μπήκαν από την αρχή μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ολυμπιακού – μόνο ο Γουόκαπ άρχισε με 3 – ανοίγοντας την υπέρ τους διαφορά στο +7 (16-23) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Μάλιστα λίγο αργότερα, στο 14′ έφτασαν να προηγηθούν και με +15 με τον Λαπροβίτολα να κάνει το 20-35. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα, αρχικά μέσα από την άμυνά του. Με σερί 7-0 μείωσε σε 27-35 ενώ κατέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους στο ημίχρονο (34-40).

Με τον Κάναν να σκοράρει διαδοχικούς πόντους ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ανατροπή του προσπερνώντας με 44-42 και έχοντας σε περίπου 9 λεπτά επιμέρους 24-7! Οι Καταλανοί όμως και πάλι βρήκαν σκορ πίσω από τα 6,75μ. ανακτώντας το προβάδισμα και κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 56-54. Με τον Γουόκαπ να παίρνει επιθετικές πρωτοβουλίες έχοντας και τον Λούντζη δίπλα του, ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι ρυθμό με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 66-59 στο 36′. Στη συνέχεια όμως έπαθε «μπλακ άουτ» λόγω και των απουσιών, με τους Καταλανούς να σκοράρουν 14 αναπάντητους πόντους και να ξεφεύγουν με 66-73 πριν το φινάλε τους βρει νικητές με 77-68, έχοντας τρέξει επιμέρους 18-2 σε λιγότερο από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (4), Κάναν 9 (1), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 4, Παπανικολάου 7, Μπραζντέικις 5, Πίτερς 11 (2), Μιλουτίνοφ 10.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 7, Βέσελι 8, Μπριθουέλα, Κάλινιτς 8 (2), Σατοράνσκι 5 (1), Ερνανγκόμεθ, Λαπροβίτολα 17 (3), Αμπρίνες 16 (5), Πάρκερ 3 (1), Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 10 (2), Πάρα 3 (1).