ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 78-67

Semen Antonov celebrates - CSKA Moscow - EB20

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παρά τα δικά της προβλήματα εκμεταλλεύτηκε τις τεράστιες απουσίες της Φενέρμπαχτσε και στο Game 2 της σειράς και με το άνετο 78-67 πανηγύρισε το 2-0 και βρίσκεται μία νίκη μακριά από το Final-4 της Ευρωλίγκα. Στα κρίσιμα σημεία όμως, ο Ντάνιελ Χάκετ βγήκε μπροστά και «καθάρισε» για την ομάδα του. Ο Ιταλός γκαρντ με προσωπικές ενέργειες (14π, 4ρ, 9ασ) δεν επέτρεψε στην Φενέρμπαχτσε να ανατρέψει το σκηνικό. Αξίζει να σημειώθει πως οι Σενγκέλια (11π, 7ρ, 7ασ) και Κουρμπάνοφ (10π, 6ρ) ήταν και αυτοί πρωταγωνιστές του αγώνα.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς ανέλαβε δράση όμως και με δικές του προσπάθειες, αλλά και βοήθεια από τον Πιερ, η Φενέρμπαχτσε ισοφάρισε (18-18, 7′). Ο Σέρβος ήταν ορεξάτος και ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό (21-23, 9′). Ο Λούντμπεργκ ισοφάρισε, αλλά ο Μπιμπέροβιτς είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 23-25. Η “Φενέρ” έμεινε στο πλάνο της και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με τον Μπιμπέροβιτς να πλαισιώνει τον Γκούντουριτς κατάφερε να κρατήσει τα ηνία (30-33, 14′). Σενγκέλια και Χάκετ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Ο πρώτος «εκτελούσε», ο δεύτερος μοίραζε τη μπάλα και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (43-37, 17′). Τα τρίποντα παρέμεναν όπλο της ΤΣΣΚΑ, που ανέβασε τη διαφορά με τον Σενγκέλια (48-40, 19′). Ο Γκούντουριτς μείωσε, αλλά ο Σενγκέλια είχε πάρει… φόρα και με νέο καλάθι έγραψε το 50-42, στο φινάλε του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μόσχα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες πραγματικά να είναι κακές και άστοχες επιθετικά και να έχουν σκοράρει μόλις 6 πόντους συνολικά σε 6 λεπτά (52-46 στο 26′). Οι Τούρκοι με 5-0 σερί και τον Γκούντουριτς να είναι φοβερός (23 πόντους με 4/5 τρίποντα) μείωσαν σε 52-51 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-55. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και αύξησαν το προβάδισμα τους στο +8 (67-59) 4′ λεπτά πριν το φινάλε και οι έγιναν το φαβορί για τη νίκη. Στο 38ο λεπτό η “Φενέρ” δεν μπορούσε να μειώσει το σκορ ήταν 75-65 και στο τέλος η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε το 2-0 με 78-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-42, 60-55, 78-67.