Α1 Γυναικών

Στο θρόνο του ο Παναθηναϊκός όπως το ’99!

Χρόνος Ανάγνωσης: 2 λεπτά

Όπως το ‘99: Ο Παναθηναϊκός τελείωσε τον Ολυμπιακό μες στο σπίτι του. Πρωτάθλημα και στους άνδρες μες στο Παλέ, μαγική εμφάνιση από Ριντ-Λύμουρα (74-66)!

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο ΣΕΦ χωρίς το βαρύ πυροβολικό του κάτω από το καλάθι, την Γέλενα Λεουτσάνκα. Αυτό όμως δεν πτόησε τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη, που έβγαλαν… μαχητική ψυχή από το πρώτο λεπτό και με την άμυνα ζώνης να βγάζει για ακόμα μια φορά τον Ολυμπιακό εκτός -επιθετικού- πλάνου, το «τριφύλλι» έφτασε σε θρίαμβο μέσα στο Φάληρο.

Με την επικράτηση στο Game 3 οι «πράσινες» πανηγύρισαν το πέμπτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους και πρώτο από το 2013, σπάζοντας παράλληλα την κυριαρχία του Ολυμπιακού τα τελευταία πέντε χρόνια στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη ήταν διαβασμένες από το ξεκίνημα του αγώνα. Η άμυνα ζώνης αποσυντόνισε τον Ολυμπιακό, όπως έγινε και στο δεύτερο ημίχρονο του Game 2 στο κλειστό «Π.Γιαννακόπουλος» και με την Τσάστιντι Ριντ ως σημείο αναφοράς για ακόμα μια φορά κατάφερε να πάρει προβάδισμα, να το συντηρήσει κατά τη διάρκεια του αγώνα και στα τελευταία λεπτά να το αυξήσει, φτάνοντας σε θρίαμβο μέσα στην έδρα του «αιωνίου» αντιπάλου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς χάρη στη Σταμολάμπρου (14-6, 5′), αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού και το κρεσέντο της Ριντ επέτρεψαν στον Παναθηναίκό να ανατρέψει την κατάσταση και να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 1 πόντου χάρη σε βολή της Μόργκαν για το 16-17. Οι παίκτριες του Παναθηναίκού συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την άμυνα να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Γιώργου Παντελάκη, για το 28-32 του ημιχρόνου.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ριντ συνέχισε να εκτελεί, ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις κατά κύριο λόγο από την Σταμολάμπρου και την Φοντέιν, όμως το «πράσινο» +4 έμεινε ως το τέλος του δεκαλέπτου για το 47-51. Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τον Παναθηναϊκό στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η Μόργκαν φώναξε παρών, η Λύμουρα οργάνωνε το παιχνίδι και η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 12 πόντους (58-70, 38′). Ο Ολυμπιακός πάλεψε με την Φοντέιν και την Κόστοβιτς να μειώσει, αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε τον έλεγχο, διαχειρίστηκε το προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου χάρη στη σπουδαία νίκη μέσα στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51,66-74