Κύπελλο Καταλονίας

Στον τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας η Μπαρτσελόνα!

Χρόνος Ανάγνωσης: 1 λεπτό

Η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της απέναντι στην Μπανταλόνα (82-69) και προκρίθηκε στο τελικό του Κυπέλλου Καταλονίας.

Οι «μπλαουγκράνα» διεκδικούν τον συγκεκριμένο τίτλο για 23η φορά στην ιστορία τους, αφού με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν και επικράτησαν της Μπανταλόνα με 82-69.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο (33-36 υπέρ της Μπανταλόνα), αλλά με ένα επί μέρους σκορ 32-14 στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους χάθηκε έκανε την τελευταία περίοδο να είναι καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν κορυφαίος σκόρερ για τους νικητές με 13 πόντους, με τους Ρόκας Γιοκουμπάιτις και Νίκολας Λαπροβίτολα να ακολουθούν με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Από το απέναντι στρατόπεδο, ο Ντέρεκ Γουίλις πέτυχε 19 πόντους αλλά ήταν…απελπιστικά μόνος του, καθώς κανένας άλλος συμπαίκτης του δεν έβαλε πάνω από 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-36, 65-50, 82-69