Φιλικοί Αγώνες

Βιλερμπάν 76-63 Μιλάνο: Απρόσμενη φιλική ήττα για τους Ιταλούς!

Χρόνος Ανάγνωσης: 1 λεπτό

Μπορεί η Αρμάνι Μιλάνο, στα πλαίσια του τουρνουά που διοργανώνει η Παρί, να κέρδισε χθες (11/09) εύκολα την διοργανώτρια ομάδα, ωστόσο δεν συνέβη κάτι τέτοιο και σήμερα, καθώς ηττήθηκε από την Βιλερμπάν του Κώστα Αντετοκούνμπο.

Οι Γάλλοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν από τα πρώτα μόλις λεπτά με 10 πόντους και έδειξαν στην Αρμάνι κατευθείαν τις…άγριες διαθέσεις τους. Η ομάδα του Μεσίνα άνοιξε το σκορ και προηγήθηκε και με τρεις πόντους στα μέσα της δεύτερη περιόδου, ωστόσο από τότε και έπειτα υποτάχθηκαν στην Βιλερμπάν, η οποία δεν ξεχειλίζει από ποιότητα αλλά έχει ένα ορθολογικό και ανταγωνιστικό ρόστερ.

Οι δύο ομάδες γύρισαν στο παρκέ από τα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να γράφει 40-30 υπέρ των γηπεδούχων. Το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε ούτε λίγο, η Βιλερμπάν κράταγε σταθερά διψήφιο προβάδισμα, έφτασε τη διαφορά μέχρι και στους 16 πόντους βάζοντας πολύ δύσκολο έργο στην ιταλική ομάδα. Παρόλο που η τέταρτη περίοδος έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα, η Αρμάνι μπήκε με πάθος και έβγαλε μεγάλη ενέργεια, σε συνδυασμό με κάποια εύστοχα κρίσιμα σουτ έφτασε σε απόσταση…αναπνοής αλλά αυτή η κατάσταση διάρκεσε πολύ λίγο, ως αποτέλεσμα η Βιλερμπάν να κερδίζει σχετικά άνετα με 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-30, 62-53, 76-63

Βιλερμπάν: Οκόμπο 18, Ουεμπανιαμά 9, Μόργκαν 2, Τζόουνς 15, Καουντί, Ντιό 11, Φαλ 6, Λάιτι 6, Χάγουαρντ 2, Στρεζέλ 5, Αντετοκούνμπο 2.

Αρμάνι Μιλάνο: Μέλι 7, Γκραντ, Ροντρίγκεζ 8, Ταρζέφσκι, Ρίτσι, Χολ 7, Ντιλεϊνί 11, Μήτογλου 9, Ντάνιελς 6, Σιλντς 8, Αλβίτι, Χάινς 7.